"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yunan savaş pilotu uçak kazasında öldü

Yetkililer, bir Yunan savaş pilotunun Perşembe günü uçağının Türk jetlerini durdurmak için bir görevden döndüğü sırada Ege’de düştüğü sırada hayatını kaybettiğini söyledi.

Savunma Bakanı Panos Kammenos bir tweet’de yaptığı açıklamada, “Yunan pilotu kahramanların panteonuna girdi” dedi.

“Ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunmak için mücadele etti” dedi.

Bir Yunan genelkurmay başkanı AFP’ye yaptığı açıklamada, Mirage 2000-5 uçağının Türk savaş uçaklarını durdurmak için bir görevden döndüğünü söyledi.

Kaynak, “Görev bitti ve uçak geri dönüyordu” dedi.

Subay, “Türk hava kuvvetleri ile gerçek bir katılım olup olmadığını bilmiyoruz,” diye ekledi.

Yunanistan ‘ın devlet televizyon kanalı ERT, savaş uçağının merkez Ege’ deki Skyros adasındaki bir hava sahasında karaya çıkmadan kısa bir süre önce ortadan kaybolduğunu söyledi.

Yunan uçağı uçakları, Atina’nın Yunan hava sahasını Ege’nin üzerinde gördüğü yerlere giren Türk jetlerini durdurmak için düzenli olarak şifreleniyor.

Türk güvenlik kaynakları, devlete ait Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte, olay yerinde Türk savaş uçağı bulunmadığını söyleyen Türkiye, kazada herhangi bir rol oynadığını reddetti.

Kaza, bölgesel rakipler ile NATO müttefikleri Yunanistan ve Türkiye arasında artan bir gerginlik döneminde geliyor.

Bu hafta başlarında Yunan askerleri, Yunanistan’ın güneydoğusundaki Ege Denizi sınırındaki küçük Ro adasına yaklaştıktan sonra bir Türk helikopterinde uyarı çekimleri yaptı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti, Yunanistan’ın terör girişiminde bulunan silahlı bir solcu örgüt olan DHKP-C üyesi olduğu kadar, 2016 darbesi girişiminin bir parçası olan sekiz eski Türk askerini iade etmediklerini de suçladılar. Türkiye, ABD ve AB’nin listesi.

Türkiye, Mart ayında, yasadışı yollardan sınırı geçerken, devriye gezisinde sisin içinde kaybolurken, iki Yunan askerini tutukladı.

Bu yazı yorumlara kapalı.