"Enter"a basıp içeriğe geçin

Venezuela muhalefet koalisyonu başkanlık seçimlerinde boykot çağrısı

Venezuela muhalefet koalisyonu, Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro hükümetinin haksız koşullar yaratması nedeniyle 22 Nisan’da “sahte, gayrimeşru” bir cumhurbaşkanlığı seçimine katılamayacağını söyledi.

Demokratik Birlik hareketinin duyurusu, 55 yaşındaki Maduro’yu tekrar seçilmek için yola devam etmesine karşın, sosyalist yönetime sahip OPEC ülkelerinde demokratik eksikliklerin yaygın bir şekilde kınanması ihtimalini taşıyor.

Maduro’nun iki güçlü muhalefet rakibinin de kendisine karşı kovulması yasaklandı: Leopoldo Lopez ev hapsinde kalıyor; Henrique Capriles bir eyalet valisi olduğunda kötü davranış suçlamalarıyla görevde kalması yasaklanmıştı.

Dahası, hükümet yanlısı ulusal seçim kurulu, Demokratik Birlik koalisyonunun yanı sıra ana partilerinin bir kısmını parti adları altına sokmaktan men etti.

Meşruiyet sorgulanmıştır

“Uygun koşullardan yoksun gelecek 22 Nisan için ilan edilen erken hükümet olayı, hükümetin Venezuelalıların acı ve ıstırabının ortasında sahip olmadığı bir meşruiyet izlenimi vermesi” şeklinde bir bildiri yayınladı. ülkenin ekonomik krizi.

“Venezuelalıların büyük çoğunluğu adına, Maduro hükümetine, gerçek seçimler sırasında halka karşı kendisini ölçmek için meydan okuyoruz” diye ekledi.

Demokratik Birliğin kararı Maduro’yu bugüne kadar yalnızca bir onaylanmış adayla karşı karşıya bırakıyor: Javier Bertucci adlı az bilinen bir evanjelist papaz.

Bununla birlikte, muhtemel bir başka aday, muhalefet lideri Henri Falcon, 2010 yılında sosyalistlerle bir araya gelen eski bir vali. Maduro’ya karşı oynama arzusunu dile getirdi ve koalisyonun oylamayı boykot etme kararı ile kopabilir.

Muhalefet bekleniyor

Falcon’un adaylığı muhtemelen Maduro’nun düşmanlarını kızdırmakta, birçoğu onu Maduro’ya arızalı bir oyu meşru kılmaya çalışan Trojan atı olarak görmektedir.

Maduro, Latin Amerika’da ve uluslararası alanda oy koşullarını iyileştirme çağrılarıyla karşı karşıya kalmıştı. ABD, kendisine baskı yapmak için petrol yaptırımları öngörüyordu.

Yetkili, ülkenin muhalefetin ABD başkanlığındaki bir “ekonomik savaş” ın kurbanı olduğunu söylüyor.

Maduro, muhalefetin duyurusuna yanıt olarak bir gazetecilere verdiği demeçte, “Demokratik Birlik Koalisyonu olsun veya olmasın, yağmur, gök gürültüsü veya yıldırım olsun seçimlere gideceğiz” dedi.

Seçimlerin aynı gün devlet ve yerel yasama organlarında yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi. 22 Nisan’da erken bir kongre oyu verme önerisini desteklediğini de sözlerine ekledi.

Bu yazı yorumlara kapalı.