"Enter"a basıp içeriğe geçin

Üç uzay istasyonu astronotu Dünya’ya dönüyor

Üç uzay gemisi, Uluslararası Uzay İstasyonundan, Orta Asya’nın karlı, aşırı ısınmış soğuk arazilerine geri döndüler. Robotik yenileme, öğretmen görüşmeleri ve Pope Francis’ten kutsal selamlar ile vurgulanan beş aylık bir görev sona erdi.

İki Amerikalı ve bir Rus, sıcaklığı donma derecesinin altında olan Kazakistan’ın 28 Şubat yerel saati doğumundan kısa bir süre sonra Soyuz kapsülüne indi. Uçuş kontrolörleri kar yağdı ve donan yağmur kurtarma çabalarına engel olabilirdi, ancak NASA korkulan kadar havanın neredeyse hiç kötü olmadığından ve pikap takımlarının nereye gideceklerine karar verdiler.

NASA’nın Joe Acaba ve Mark Vande Hei ile Rusya’nın Alexander Misurkin kapsüllerinden birer birer ortaya çıktı ve yumruklarını gülümseyerek, yumruklarını havaya kaldırıp açık sandalyelere taşıdılar. Darbe alıyor ve sağlıklı olduğundan emin olmak için tıbbi personel kalın battaniyeleri sarıyordu.

Astronotlar birkaç saat önce uzay istasyonuna baktılar ve geride kalan üç adamı kucakladılar.

“Zaten sizi özlüyoruz,” dedi radyo istasyon komutanı Anton Shkaplerov kapsülün arkasında durdu.

Kaptan görevini Shkaplerov’a teslim ederken, Misurkin en azından kendisinin ve iki mürettebatının hiçbir şeyin kırılmadığına ve iyi bir bilimsel başarı sağladığına şaka yaptı. Eylül ayından bu yana uzay istasyonunda yaşıyorlardı.

Bu yazı yorumlara kapalı.