"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye tıbbi turizmi ilerletmek için önemli teşvikler açıkladı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, hükümetin son teşviklerinin vergi muafiyetleri ve yeni yatırım sübvansiyonları dahil olmak üzere Türkiye’deki medikal turizmi artıracağını söyledi.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı’na konuşan Ağbal, yakın zamanda katma değer vergisi (KDV) muafiyetinin Türkiye’nin özellikle rakiplerine karşı rekabet gücü kazanmasını sağladığını söyledi.

Mart ayı sonunda mecliste geçirilen bir yasa ile Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş tıp kurumlarında koruyucu hekimlik, teşhis, bakım ve rehabilitasyon hizmetleri alan yerleşik olmayan yabancılara KDV muafiyeti teklif edildi.

Sağlık ve termal turizmi son on yıldır hükümet tarafından desteklenerek “Türkiye’de 2023’e Kadar Turizm Stratejisi” kapsamında turizm ürünü / çeşitlendirme stratejisi olarak yer almıştır.

Ağbal, bölgede yeni düzenlemelerin yakında hayata geçirileceğini söyledi.

“Özel yatırımları teşvik etmek için yeni bir düzenleme başlatacağız. Yani, sağlık turizmi yatırımları için özel şirketlere ek teşvikler sunacağız ”dedi.

Ayrıca yabancı uyruklu hastaları ve yaşlıları tıbbi bakım için Türkiye’ye çekmek amacıyla yabancı sosyal güvenlik kurumlarıyla sözleşmelerin imzalanacağını da öne sürdü.

Saç ekimi, kalp ameliyatları

Son yıllarda Türkiye, saç ekimi, kalp ameliyatı ve plastik cerrahi gibi operasyonlar için sağlık turistleri için popüler bir yer haline gelmiştir.

Çoğu sağlık turisti Türkiye’ye Irak, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Yunanistan, Özbekistan, Bosna Hersek ve çeşitli Arap ülkelerinden geliyor.

Hükümetin resmi hedefi, 2023 yılına kadar sağlık sektöründen yıllık 20 milyar dolar gelir elde etmek, bu da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü ile aynı zamana denk gelecek.

Yetkililer son günlerde, 2023 yılına kadar sağlık turizmi sektöründe dünyanın ikinci sayısı olmak için yılda 1,5 milyon sağlık turizmi ziyaretçisi ve yılda bir milyon termal turizm ziyaretçisini getirmeyi hedefliyor.

Turizm ve sağlık bakanlıkları, 2017’nin sonunda yurt dışında bir sağlık merkezi olarak Türkiye’yi desteklemek için bir işbirliği protokolü imzaladı.

“Bazı önemli avantajlarımız ve fırsatlarımız var… 2016 yılında kamu, üniversite ve özel sağlık tesislerimizde 359.000 hastaya hizmet ettik. 2017’nin ilk yarısında, sayı 183.000 idi. Jeotermal potansiyel açısından, küresel olarak ilk yedi sıradayız. 2023 hedefimiz iki numara olmak, ”dedi. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, törende yapılan protokolü Ankara’da imzaladı.

Ön verilere göre, Türkiye hastaneleri geçen yıl 433.000’den fazla yabancı turiste hizmet verdi.

Bu yazı yorumlara kapalı.