"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye, Hollanda parlamentosunun 1915 olaylarıyla ilgili etiketini şiddetle kınadı

Türkiye Perşembe günü, Hollanda parlamentosunun 1915 olayları sırasında Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden önerisini şiddetle kınadı.

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Hollanda Temsilciler Meclisi’nin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanıması yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz.”

Hollanda parlamentosu kararını “temelsiz” olarak nitelendiren bakanlık, kararın tarihte yeri olmadığını ve bu nedenle yasal bir bağ veya geçerliliğin olmadığını söyledi.

Tarihsel gerçekler

Bakanlık ayrıca “Türkiye’nin 1915 olaylarıyla ilgili tutumu tarihi gerçekler ve hukuk ilkesine dayanıyor” dedi.

Ankara, konuyla ilgilenmek için Türkiye ve Ermenistan’ın yanı sıra uluslararası uzmanlardan oluşan ortak bir tarihçi komisyonu oluşturulmasını da tekrar tekrar önerdi.

Türkiye’nin olaylara bakış açısı, 1915’te doğu Anadolu’da Ermenilerin ölümlerinin Rusları istila ederek ve Osmanlı güçlerine karşı isyan ederek yaşadığı yönündedir. Ardından Ermenilerin taşınması çok sayıda zayiatla sonuçlandı.

Ankara iddia edilen “soykırım” ı kabul etmiyor ancak I. Dünya Savaşı sırasında her iki tarafta da kayıplar olduğunu kabul ediyor.

Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, Perşembe günü yapılan oylamadan önce Hollanda Parlamentosu’na verdiği demeçte, Hollanda hükümeti yalnızca BM Güvenlik Konseyi kararını bağlayan ya da uluslararası bir mahkeme tarafından verilen bir kararla destekleniyorsa olayları soykırım olarak nitelendirdiğini söyledi.

Kaag, “Uluslararası mahkemelerin kararları, BM’nin bilimsel araştırması ve bulgularında açık ve açık sonuçlar soykırımların tanınması açısından önemlidir” dedi.

Söz konusu hâlâ 142 oyla geçerken, Türkiye merkezli Denk Partisinin yalnızca üç oyu buna karşı çıktı.

Koalisyon partisi Christian Union (CU) ‘dan meclis üyesi olan Joel Voordewind, söz konusu önergeyi öne sürdü.

Etnik Türk milletvekilleri tarafından kurulan Hollanda’nın Denk kentinde lider olan Tunahan Kuzu, Hollanda parlamentosunun 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıma kararının 21 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerden yararlanılacağını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapalı.