"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türkiye cumhurbaşkanı, ABD’nin YPG’yi seçimlerden önce desteklemesini kınadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü ABD ve müttefiklerinin teröristlere silah temin etmediklerini ve bunları Türkiye’ye satmayı reddettiklerini iddia etti.

Washington’un PKK’nın Suriye şubesi YPG / PKK’ya verdiği destek, Washington’un Washington’a karşı YPG / PKK liderliğindeki SDF’yi Daesh’e karşı mücadelesinde “güvenilir bir ortak” olarak gördüğünü uzun süre etkilemişti. Türkiye’nin güçlü itirazlarının yüzü.

NTV Türk televizyon kanalında yayınlanan bir röportajda şunları söyledi: “Tehlike nereden geliyor? Öncelikle stratejik ortaklardan geliyor.

“ABD’den paramızla silah satın alamayız, ama ne yazık ki ABD ve koalisyon güçleri bu silahları, bu mühimmatı terör örgütlerine ücretsiz veriyor.”

YPG, Türkiye’nin ABD, Türkiye ve Avrupa tarafından terörist grup olarak listelenen PKK’nın Suriye üyesi olduğu düşünülen PYD’nin silahlı kanadıdır.

Atina ile ilişkiler

Erdoğan, Ege ve Akdeniz’de provokasyonlar yaşarken daha fazla gerilim istemediğini söyleyerek Yunanistan ile barış çağrısında bulundu.

“Şimdi barışa ihtiyacımız var. Ayrıca, seninle olan huzurumuz başka hiç de değil.

Erdoğan, “Genç, dinamik [Yunanistan Başbakanı Alexis] Tsipras yeni bir adım atmayı arzu ediyor, son ziyaretimde [Yunan] cumhurbaşkanını aynı ruhta gördüm.” Dedi.

Erken seçim

Erken seçimden söz eden Erdoğan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK) Partisinin seçilme durumunda görevine devam edeceğini ve seçmenlerin “yeterli” olduğunu söylemesi halinde istifa edeceğini söyledi.

Ülke parlamentosu Cuma günü, 24 Haziran ‘da yapılacak erken seçim çağrısında bulunan yasa tasarısını onayladı. Bu arada, hem siyasi hem de muhalefet partilerinin 386 milletvekili harekete destek verdi. Anketlerin Kasım 2019’da yapılması planlanmıştı.

Erdoğan, hükümetin Adalet ve Kalkınma Partisi ile ittifaka girecek olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) genel başkanı Devlet Bahçeli’nin önerisinin ardından, kamuoyu yoklamaları yapmayı düşünmeye mecbur olduğunu söyledi.

“Kamu ittifakını gerçekleştirdiğimiz müttefikimizin [Bahçeli] ifadesi, durumu değerlendirmemize zorladı. Bunu değerlendirdik ve bu yüzden [bir sonuca] ulaştık. ”

Erdoğan, erken seçim çağrısı öncesinde Bahçeli ile görüşme yapılmadığını vurguladı.

MHP ile ortak bir miting için herhangi bir istekte bulunmadığını söyledi.

Seçim kurulu Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim programını açıkladıktan sonra iktidar partisi kampanyaya başlayacak dedi.

Erdoğan, parti adaylarını parlamentoya aday gösterecek bir kamuoyu araştırması yapılacağını söyledi.

Herhangi bir detay vermeden, yabancı bir ülkede binlerce Türk vatandaşını ele alacağını söyledi.

Erdoğan, “Şu anda açıklamayacağım bir ülkede kapalı bir spor salonunda 10.000 ila 11.000 Türk vatandaşına hitap edeceğim” dedi.

Yeni kurulan muhalefet partisi Good (IYI) Partisinin seçimlere katılması üzerine Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu ve Yargıtay savcılığı arasındaki müzakerelerin karara bağlanacağını söyledi.

IYI Partisi, partiden ihraç edilen eski bir kıdemli MHP yetkilisi olan Meral Aksener liderliğinde 2017 yılında kuruldu.

Bir Nisan 2017 referandumunda, Türk seçmenler Türkiye’yi bir parlamento sisteminden cumhurbaşkanlığına geçiren bir yasa tasarısını onayladılar.

Değişikliklere göre parlamentodaki milletvekilleri sayısı 550’den 600’e yükseldi, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri beş yılda bir yapılacak ve cumhurbaşkanları siyasi partilerine bağlarını koruyabilecekler. Başbakanın görevi de kaldırıldı.

FETO’ya karşı mücadele

Fetullah Terör Örgütü’ne (FETO) karşı verilen mücadeleden bahseden Erdoğan, Türkiye’nin 2016’da darbeye uğramış darbesinin baş kahramanı olmakla suçlanan Adil Oksuz’un nerede bulunduğunu belirledi.

Erdoğan, “Bazı temaslar kuruldu” dedi.

Şimdiye kadar örgütün 83 üyesinin Türkiye’ye geri getirildiğini söyledi.

FETO ve ABD merkezli lideri Fetullah Gülen, 15 Temmuz 2016’da 250 kişinin şehit olduğu ve yaklaşık 2.200 kişinin yaralandığı yenilgiye uğratıldı.

Ankara, FETO’yu Türk ordusunun, özellikle askeri, polis ve yargının infiltrasyonu yoluyla devleti devirmek için uzun süredir devam eden bir kampanyanın arkasında olmakla suçluyor.

Erdoğan, son üç yılda Türkiye ve Kuzey Irak’ta en az 16.650 YPG / PKK militanının “etkisiz hale getirildiğini” söyledi.

Türk makamları, söz konusu teröristlerin teslim olduklarını, öldürüldüklerini ya da yakalandıklarını ima etmek için ifadelerinde “tarafsız” kelimesini kullanırlar.

Bu yazı yorumlara kapalı.