"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türk yetkilisi Fransa’nın eski PYD başkanına daveti üzerine toplantılar düzenledi

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (PACE) ‘nin 23 Nisan’ daki Türk delegasyonunun başkanı, Fransa ‘nın eski Demokratik Birlik Partisi (PYD) genel başkan yardımcısı Salih Müslim’e bir yan etkinliğe yaptığı bir daveti kınadı.

“PACE tarafından düzenlenen bir etkinlikte terörist Salih Müslim’e katılımı protesto etmek için, Parlamenter Asamblesi’nin Nisan oturumundan ayrılıyorum ve Türkiye’ye dönüyorum” diyen Türkiye’nin PACE yetkilisi Akif Çağatay Kılıç yaptığı açıklamada.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı’na göre Müslüman, Fransız Polisi tarafından Avrupa Konseyi’ne ve etkinlik boyunca korunmuştur.

Kılıç, “Avrupa Konseyi’nin değerlerini ve standartlarını çelişen bu olayı kınıyorum” dedi.

Müslüman, Türkiye’nin Çek Cumhuriyeti’ne gönderdiği talebi takiben 25 Şubat’ta Prag’da tutuklandı.

İki gün sonra, bir Çek mahkemesi tarafından Avrupa Birliği’nden ayrılmayacağı ve iadesi davasında ilerideki duruşmalarda yer alması şartıyla serbest bırakıldı. Türk devletini bozuyor.

Uluslararası hukuka aykırı bir siyasi karar olarak açıklandığını anlatan Ankara, “nereye giderse gitsin” Müslüman’ı takip etmeye yemin etti.

Türk yetkililer 3 Mart’ta Müslümanların yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK) destekçileri tarafından düzenlenen bir gösteriye katıldığı Berlin’de görüldüğünü söyledi.

Türkiye’nin PKK ile bağlantısı nedeniyle terör örgütü olarak değerlendirdiği bir grup olan PYD’nin nüfuzlu bir nüfusu olan Müslüman, Ankara’da yürütülen bir terör saldırısının planlanmasında yer aldığından şüphelenerek Türkiye tarafından kırmızı bir haberle aranıyor. 2016’da.

13 Mart 2016’da, Ankara’nın Kızılay kentinde popüler bir alışveriş bölgesi olan Güvenpark’a düzenlenen saldırı, 37 kişinin öldüğü ve düzinelerce başka kişinin yaralandığı patlayıcı yüklü bir araçla gerçekleştirildi.

Bu yazı yorumlara kapalı.