"Enter"a basıp içeriğe geçin

Türk elçi, Çek makamlarını eski PYD lideri Salih Müslüman’ı serbest bırakmama konusunda uyarıyor

Çek Cumhuriyeti Büyükelçisi Çek yetkililere, eski Suriye Kürt Demokrat Birliği Partisi (PYD) genel sekreteri Salih Müslüman’ı serbest bırakma kararının teröre destek vermeyi amaçlayan bir hareket olacağı konusunda uyardı.

Açıklamasında, bir Çek mahkemesinin tutuklu PYD liderinin geçici olarak tutuklanıp tahliye edilip edilmeyeceğine karar vermesi planlanıyor bir gün önce geldi.

“Biz de serbest bırakılacağını düşünmek istemiyoruz. Çünkü açık söyleyeyim, onu serbest bırakmak teröre destek olarak yorumlanacaktı “dedi. Ahmet Necati Bigalı devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansına 26 Şubat’ın son röportajında ​​söyledi.

Müslüman, 24 Şubat’ta Türk polisinin talebi üzerine Çek polisi tarafından gözaltına alındı.

Türkiye, eski PYD liderini “topraklarda devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü bozmaya çalışmak” konusunda, bir sürü sivili öldüren Türk topraklarına yönelik bir dizi terör saldırısı düzenleyerek suçluyor.

Müslüman, İçişleri Bakanlığı’nın “aranan teröristler” listesinde yer alıyor.

Türkiye, Müslümanların bulunduğu yer hakkında kesin bilgi veren herhangi birinin 4 milyon Türk Lirası (15 milyon dolar) bir ödül hakkına sahip olacağını söyledi.

Bigalı, 26 Şubat’ta Hürriyet Gazetesi Genel Sekreterine verdiği röportajda “Tutuklanıp iade edilmesini talep ediyoruz. İadesi için bir kural varsa, Avrupa sözleşmelerine göre 40 gün boyunca tutuklanabilir. Bakanlık, bu süre içinde iadeye ilişkin gerekli dosyaları gönderir. “

Bu yazı yorumlara kapalı.