"Enter"a basıp içeriğe geçin

Trump, Kuzey Kore üzerinde ‘en ağır’ yaptırımları duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, paketin Cuma günü Pyongyang rejimine konan “en ağır yaptırımlar” olarak nitelendirilerek Kuzey Kore ile bağlantılı nakliye varlıklarına karşı yaptırımlar düzenledi.

Trump, adresini Kuzey Kore’yi silah programlarını geri almaya zorlamak için tasarlanmış “maksimum baskı” kampanyasını hızlandırmak için Washington’un hemen dışındaki Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansında kullandı.

Trump, “Bugün bir ülkeye uygulanan en ağır yaptırımları dayattık” dedi. Kampanya tarzı 90 dakikalık bir adresin sonunda.

Geçmişteki ABD ambargolarının ışığında, bu bir abartının muhtemel olduğunu, ancak Hazine Sekreteri Steve Mnuchin, Kuzey Kore’nin “şu anda şu anda kullandığı” neredeyse tüm gemileri kapsayan yaptırımları doğruladı.

Trump yönetimi ABD’nin büyük kentlerine bir nükleer silah verebilecek füzeler geliştirmeye çalışan Kuzey Kore ile nükleer standda kalıyor.

En son yaptırımlar, Kuzey Kore’nin halihazırda istikrarsız ekonomisine ve yakıt tedariğine sıkışması için tasarlandı.

Mnuchin, çaba bir etki yaratmaya başladığına dair işaretlerin bulunduğunu belirtti ancak ayrıntı vermedi.

Kuzey Kore’nin askeri ve daha geniş ekonomisi, Çin ve Rusya’dan kömür ve petrol ithalatına büyük ölçüde bağımlıdır.

Çin, Washington’un, Pyongyang rejiminin kaotik çöküşünden korkan tam bir petrol ambargosu çağrılarını kararlı bir şekilde reddetti ancak Birleşmiş Milletler’de kabul edilen sınırları kabul etti.

Arming America

Amerikalı öğretmenlerin bir kısmını silahlandırmaya yönelik tartışmalı önerisini savunan Trump, geçtiğimiz hafta Florida’da bir lise okulunda geçen hafta ateşli bir fırlamada giden gençlerden silahlı bir öğretmenin “cehennemi çekeceğini” söyledi.

Trump, silah alıcıları için daha zemin kontrolleri yapılması ve 17 kişinin ölümüne neden olan Parkland, Florida’daki okulda müdahale edemeyen silahlı bir milletvekilini eleştirdi.

Florida Valisi Rick Scott, bu arada, güney eyaletindeki her devlet okulunda bir polis memuru görevlendirmek ve silah alıcıları için asgari yaşını 18’den 21’e çıkarmak için planlar yaptığını açıkladı.

Trump ekledi, “iyi eğitilmiş” öğretmenler okuldan atışların durdurulmasına yardımcı olabilir.

“Belki öğretmen nüfusunun yüzde 10 veya yüzde 20’si” dedi. “Hepsinin değil, ama çok şey olurdu.

“Ve güzelliği gizlenmiş” dedi Trump.

Bu yazı yorumlara kapalı.