"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sanayi ve Endüstrilerde Giyilen İş Ayakkabısı Nedir ?

Sanayi ve Endüstrilerde Giyilen İş Ayakkabısı Nedir

İş ayakkabısı sanayi ve endüstri gibi alanlarda ya da madencilik ve inşaat iş sahalarında işçilerin iş güvenliğinin yerine getirilmesi için kullanılan bir araçtır. Bu ayakkabı çeşidi sayesinde bu derece ağır ve sorunlu işlerde ayaklarına ve bacaklarına gelebilecek her türlü sorun da korunmuş olacaktır. Çalışırken sanayide ya da bir inşaat alanında ayağınıza ağır bir parça düşebilir. Aynı duruma maden sahasında da rastlayabilirsiniz. Bir başka sorun olarak kimyasal maddeler ile uğraşan bir yerde çalışıyorsanız ayağınıza bu kimyasal maddeler sıçrayarak derinizde yanıklara ve tahrişlere yol açabilir. İşte ülkemizde ve de dünya genelinde sık bir şekilde gördüğümüz bu sorunları çözmek amacı ile iş güvenlik ayakkabı modelleri kullanılmaktadır. Bu ayakkabılar çeşitli İSO belgelerine sahiptir ve Avrupa kalite standartlarına göre tasarlanmaktadır. Bu sayede farklı iş sahalarına özel olarak bir çok ayakkabı çeşidi üretiliyor.

İş güvenliği konusunda alına tedbirlerden en önemlileri arasında bulunan bu ayakkabının yaz ve kış olmak üzere de farklı seçenekleri vardır. Yaz iş ayakkabısı modelinin kış iş ayakkabı modelinden farkı ayağın sıcaktan etkilenmesini ve buna bağlı olarak terlemesini ve koku yapmasını önlemektir. Yaz için üretilen bu ayakkabı modellerinde genel amaç işçinin hareketlerini kolay bir şekilde yapabilmesidir. Kış döneminde üretilen ayakkabılarda ise genel amaç daha kalın yapılı bir ayakkabı tasarımı yapılıp iç kısmı da yünle kaplanarak soğuğa karşı da bir önlem almaktır.

İş Ayakkabısının Bakımı Nasıl Olmalıdır

Sanayi ve endüstri gibi ağır ve zorlu iş sahalarında sıkça tercih edilen iş güvenlik ayakkabısı modelinin bakımları normal bir ayakkabı gibi değildir. Bakalım bu ayakkabılar nasıl temizlenirse doğru olur.

  • Ayakkabının üzerine ya da taban kısmına gelmiş olan bir lekeyi silmek için nemli bir bez kullanabilirsiniz.
  • Ayakkabı üzerinde oluşacak bir katılaşmış lekeyi silmek için asla ucu sivri ve kesici aletleri kullanmayınız.
  • Ayakkabı eğer çok fazla ıslanırsa açık serin ve iyi havalanan bir yerde kuruması için bırakılmalıdır.
  • Bu ayakkabıların taşınması sırasında orijinal kutuları içinde taşınmalıdır.
  • Uygun bir depolanma durumunda da 5 yıllık bir süresi vardır.

Bu yazı yorumlara kapalı.