"Enter"a basıp içeriğe geçin

Picasso’nun gizli metresi satışlarda milyonları getirmek üzere ayarlandı

Mabedi Marie-Therese Walter’ı gölgelerden çıkan gelecek sevgilisi Dora Maar ile gösteren bir Pablo Picasso resminin önümüzdeki hafta bir Londra satışında göz alıcı bir toplamı olması bekleniyor.

28 Şubat tarihinde prestijli Londra müzayede evi Sotheby’s’de, 1937 “Femme au Beret et a la Robe Quadrillee” (Marie-Therese Walter) ‘ın İzlenimci, Sürrealist ve Modern Sanat’ın satışıyla 50 milyon dolara (40 milyon avro) ulaşması bekleniyor.

Mevcut sahibinin kimliği hala bir gizem.

Sotheby’s’deki İzlenimci ve Modern Sanat bölüm müdürü James Mackie, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bu, müzenin kaliteli görüntüleri arasında inanılmaz derecede önemli” dedi.

“1937’de Picasso’nun kariyerinde,” Guernica “nın büyük tablosunu çıkardığı önemli bir dönemden geliyor,” diye ekledi, ayrıca İspanyol iç savaşında bir Bask kentinin Nazi bombardımanının dehşetlerini tasvir eden şaheseri anlatıyor. Mackie, tabloların güçlü bir otobiyografik çekiciliğini de taşıdığını söyledi.

Maddenin asıl konusu olan Marie-Therese Walter, İspanyol ressamın “uzun zamandır sevgilisi ve ilham kaynağı” idi. Ancak 1936’da tanıştığı Dora Maar’ın başgösteren figürü Marie-Therese’nin gölgelerinde ortaya çıktı, Mackie açıkladı.

Körfez’deki önemli müzelerin açılması ve gelişmekte olan ülkelerden koleksiyoncuların satın alma gücüyle pek çok şaheser son açık artırmalarda astronomik fiyatlara ulaştı.

Saudi Arabistan Kraliyet Başbakanı Muhammed bin Salman, Leonardo da Vinci çalışması “Salvator Mundi” ni Kasım 2017’de 450 milyon dolara satın aldı.

Mackie, “Başyapıtların pazarı eşi benzeri görülmemiş bir seviyededir ve bu resim kesinlikle bu başyapıt kategorisinde çok yer alıyor” dedi.

Diğer üç Picasso eseri, “El Matador” da dahil olmak üzere, 20-25 milyon dolar arasında değerlenerek açık artırma yapılacaktır.

İki Salvador Dali resmi de satışa hazır. “Gradiva” (1931) ve “Maison pour Erotomane” (yaklaşık 1932) adlı iki küçük petrol eseri Arjantinli bir kontes tarafından doğrudan sanatçıdan satın alınarak Arjantin’de özel bir koleksiyona yerleştirildi.

Mackie iki eserden “Yeniden keşfedilen, inanılmaz heyecan verici.” Dedi.

Bu yazı yorumlara kapalı.