"Enter"a basıp içeriğe geçin

Oscar’lı ‘Cuckoo’s Nest’ ve ‘Amadeus’ yönetmenleri 86 yaşında öldü

Oscar’lı klasikleriyle “Cuckoo’nun Yuvasında One Flew” ve “Amadeus” ile Hollywood’da ün kazanan Çek doğumlu film yönetmeni Milos Forman, 86 yaşında öldü.

Forman, kısa bir hastalıktan sonra yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri’nde Cuma günü vefat etti, karısı Martina, Çek haber ajansı CTK’ya Cumartesi günü verdiği demeçte.

“Onun ayrılışı sakin ve ailesi ve en yakın arkadaşları tarafından tüm zaman boyunca kuşatıldı” dedi.

Forman 18 Şubat 1932’de Çek kasabası Caslav’da doğdu.

Komünist 1968’de “Prag Baharı” ayaklanması üzerine Komünist baskıdan sonra ABD’ye taşındı ve 1970’lerde ABD vatandaşı oldu.

Yeni Dalga film hareketi

Bir psikiyatrik kurumun çağdaş dünyanın bir mikrokozmosı haline geldiği “Cuckoo’nun Yuvasında Bir Uçuruldu” ve 18. yüzyılın bestecisi Wolfgang Amadeus Mozart’ın rakibi Antonio Salieri’nin gözüyle hayatını “Amadeus” arasında 13 Oscar kazandı Forman’a en iyi yönetmenler de dahil olmak üzere.

Diğer önemli çalışmaları arasında 1979’da rock müzikal “Hair”, 1981’de “Ragtime” ve 1996’da “The People vs Larry Flint” vardı ve bu yıl Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Göç etmeden önce, Forman, Prag Film Akademisi’nde (FAMU) çalıştı ve Çekoslovak Yeni Dalga filminin yönetmenleri ile birlikte Ivan Passer, Vera Chytilova ve diğerlerinin liderleri arasındaydı.

Her iki ailesi de İkinci Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında öldükten sonra bir yetim yetiştirdi.

1964’te “Kara Peter” ve 1967 komünist hiciv “İtfaiyeci Topu” gibi filmleri eski Çekoslovakya’da bir süre yasaklandı.

Sovyet tankları Ağustos 1968’de Prag’a döndüğünde, Forman ilk Amerikan yapımıyla ilgili görüşmeler için Paris’teydi ve Çek stüdyosu tarafından kovuldu ve onu göç etmeye yönlendirdi.

Gençlerin protesto hareketlerine bir bakış olan “Kalkış” filmi, eleştirel beğeni topladı, ancak çok az finansal başarı elde etti.

Üstün bir hikaye anlatıcısı

O, “Amadeus” filmini çekerek, doğum ülkesine bağlı kaldı.

Üç kez evlenen Forman, üçüncü karısı Martina ile 1990’lı yıllarda Prag’da geçirdiği üç yaşındaki yazarla tanıştı.

İkinci ve üçüncü eşleriyle birlikte iki ikiz erkek çocuğunun babasıydı.

Önde gelen bir Çek yönetmen olan Jan Hrebejk ve Forman’ın karısı Martina’nın bir arkadaşı ve eski bir sınıf arkadaşı Reuters haber ajansına müdürün yetenekli bir hikaye anlatıcısı ve harika bir insan olduğunu söyledi.

“Filmlerinde yazarını görebilirsiniz” dedi.

“Onları seyrederken, sanki o kişi sizinle konuşuyormuş gibi, yapımcı olarak, pek çok insan bunu yapamaz.”

Bu yazı yorumlara kapalı.