"Enter"a basıp içeriğe geçin

Önümüzdeki ay Zuma’nın kovuşturulup konuşturulmayacağı konusunda karar verildi

Güney Afrika savcıları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gelecek cumhurbaşkanının eski cumhurbaşkanı Jacob Zuma’nın yolsuzlukla suçlanıp dövülüp atılmayacağına ilişkin kararlarını iptal edeceğini açıkladı.

Zuma, cumhurbaşkanı olmadan önce silah anlaşmaları ile bağlantılı olarak aldığı iddia edilen 480 milyon dolarlık (345 bin ABD doları) toplam 783 ödemeyle bağlantılı 18 cezai suçlamayla cezaevine girme riski ile karşı karşıyadır.

“Bir karar alındı” ancak ilan, Ulusal Kovuşturma Kurumu (NPA) sözcüsü Luvuyo Mfaku 14 gün sonra telaffuz edilecek.

Yetkili, iki hafta sonra “ulusal yönetmen eski başkanı yazılı olarak bilgilendirecek ve katılımcı partileri” halka sunmadan önce bilgilendireceklerini söyledi.

2005’te

Suçlamalar ilk olarak 2005 yılında Zuma’ya karşı getirildi, ancak savcılar iki yıl önce eski haline geri dönmeden önce 2009’da cumhurbaşkanlığının başkanlığını atarak savcılar tarafından atıldı.

2016’da Pretoria Yüksek Mahkemesi, suçlamaların eski haline geri döndürülmesine karar verdi ancak Zuma, Ekim ayında Yargıtay’da Yargıtay’da kaybedene kadar savaştı.

Muhalefetteki Demokratik İttifak partisi, apartheid sonrası askeri sözleşmelerle ilgili suçlamaları – Zuma’nın cumhurbaşkanlığını gölgeleyen birçok grev iddialarından biri olan – aktive etmek için 2009 yılından beri kampanya yapıyor.

Masum olduğu konusunda ısrar eden Zuma, iktidardaki Afrika Ulusal Kongresi (ANC) partisinin görevden alınmasını tehdit etmesinden sonra bu ayın başlarında istifaya zorlanmıştı.

Ardıl olan Kiril Ramaphosa, hükümette büyük bir sorun olduğunu itiraf ederek yolsuzlukla mücadele sözü verdi.

Zuma ve diğer yetkililer, İngiliz askeri ekipman üreticisi BAE Systems ve Fransız Thales şirketinin de aralarında bulunduğu beş Avrupa firmasının ürettiği savaş uçakları, devriye tekneleri ve diğer silahların 5 milyar dolarlık kısmından (4,2 milyar avroluk) satın almalar yapmakla suçlandı.

2005 yılında Zuma’nın eski mali müşaviri Schabir Shaik sözleşmelerle ilgili rüşvet verme konusunda hüküm giymiş ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra tıbbi şartlı tahliye ile serbest bırakıldı.

Bu yazı yorumlara kapalı.