"Enter"a basıp içeriğe geçin

Myanmar: Askerler, polis köy cinayetleri üzerine harekete maruz kaldı

Bir hükümet sözcüsünün Pazar günü yaptığı bir röportaj, olayla ilgili bir Reuters raporundan kaynaklanmadığını belirtti ve olay sırasında, yakalanan Rohingya Müslümanlarının Rakhine eyaletinde öldürülmesiyle bağlantılı olarak Myanmar’ın güvenlik güçlerinin 10 üyesine karşı harekete geçilecek.

Reuters Cuma günü, Buddy komşuları ve askerleri tarafından vurularak öldürüldükten sonra kitlesel bir mezara gömülmüş Inn Din’in kuzeyindeki Rakhine kasabasındaki 10 Rohingya erkeğinin öldürülmesine yol açan olayları ortaya koyan bir rapor yayınladı.

Bir Myanmar hükümet sözcüsü Zaw Htay, Reuters raporunun yayımlanmasından önce başlatılan bir ordu soruşturmasının bir parçası olarak yedi askere, üç polis güç üyesine ve altı köye karşı “yasalara göre harekete geçileceğini” söyledi.

Zaw Htay, tutuklamaların “Reuters’in haberlerinden ziyade soruşturma Reuters’in haberinden önce gerçekleştirildi” diyerek, 16 kişiye karşı hangi harekette bulunulacağını belirtemediğini de sözlerine ekledi.

Ordu, 10 Ocakta 10 Rohingya erkeğinin güvenlik güçlerine saldıran 200 “terörist” e ait olduğunu söyledi. Asker, Budist köylüler bazılarına kılıç kullanarak saldırdı ve askerler ölenlerin ölümüne neden olduklarını söyledi ve yetkililer söz konusu kişilere karşı harekete geçeceğini söyledi.

Ordunun olayları, Rakhine Budist ve Rohingya Müslüman tanıkları tarafından Reuters’e verilen hesaplarla çelişiyor.

Budist köylüler, Inn Din’teki güvenlik güçleri üzerine çok sayıda direnişçinin saldırı yapmadığını bildirdi. Ve Rohingya tanıkları, askerlerin yakındaki bir plajda emniyet arayışı içinde olan yüzlerce erkek, kadın ve çocuk arasından 10’u attığını söyledi.

Rehinelerin güvenlik görevlilerine düzenlediği saldırıların Birleşmiş Milletler tarafından soykırıma neden olabileceğini söylediği askeri darbeyi tetikleyen yaklaşık 690,000 Rohingya, Rakhine eyaletinden kaçıp Ağustos ayından bu yana güney Bangladeş’e geçti.

Tutuklanan Gazeteciler

Reuters’in Inn Din katliamı soruşturması, haber ajansının iki gazetecisinin tutuklanmasını sağladı. Myanmar vatandaşları Wa Lone ve Kyaw Soe Oo, 12 Aralık’ta gizli belgeleri elde ettiği iddiasıyla gözaltına alındı. Polis, iki polis memurunun da tutuklandığını söyledi.

Savcılar, Wan Lone’u ve Kyaw Soe Oo’yu sömürgeci İngiliz yönetimi dönemine dayanan ve en fazla 14 yıllık hapis cezasına çarptırılan Myanmar’ın Resmi Gizli Yasası uyarınca tutmak istiyorlar.

Sözcüsü Zaw Htay, Reuters’in katliamla ilgili ortaya çıkardığı delilleri sorarak Reuters’in raporunun yayınlanmasından önce Perşembe günü yaptığı açıklamada “İnsan haklarının ihlal edildiği yönündeki iddialarını inkâr etmediğimizi ve herkese inkar etmediğimizi” söyledi.

Tacizlerin “güçlü ve güvenilir birincil kanıtı” olsaydı, hükümet soruşturma açacağını söyledi.

Raporun yayınlanmasının ardından hükümetten resmi bir açıklama yapılmadı.

İngiltere’nin dışişleri bakanı Boris Johnson, Pazar günü ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi ile bir görüşme yaparken iki gazetecinin davasını yükselteceğini söyledi.

Cumartesi günü Bangladeş’teki bir Rohingya mülteci kampında Reuters’e verdiği demeçte, kuzey Rakhine’daki şiddetin açıkça etnik temizliğe kadar geldiğini ancak gözlemcilerin ve gözlemcilere delil açmak için bölgeye girmeleri gerektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşmiş Milletler, Rohingya’ya karşı “etnik temizlik” a yönelik askeri harekat çağrısında bulundu. Myanmar, etnik temizliği reddetti ve güvenlik güçlerinin meşru ayaklanma karşıtı temizleme operasyonlarına başladığını söyledi.

Bu yazı yorumlara kapalı.