"Enter"a basıp içeriğe geçin

MHP lideri Bahçeli: Ermeni lideri 1992 yılında Hocalı Azerbaycan katliamını düzenledi

MHP Genel Sekreteri Devlet Bahçeli 27 Şubat’ta komşusu Ermenistan’ı 1992 yılında Azerbaycan vatandaşlarının katledilmesi olayında rol oynamakla suçladı.

Partisinin milletvekillerine parlamentoda konuşan Devlet Bahçeli, Ermenistan’ın Hocalı katliamından sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

Bahçeli, “Gerçek sorun şu ki, Hocalı katliamında elinde bulunan hainler, Ermenistan’ın devlet ve siyasi hayatında kilit görevler üstleniyor” dedi.

Bahçeli, şu anda ikinci dönemine hizmet eden Ermeni liderine atıfta bulunarak “Başkan Serzh Sarkisyan bunların arasında” dedi.

1992’de, Sarkisyan katliamın gerçekleştiği Üst Karabağ için bir “savunma” komitesinin başkanlığını yaptı.

Katliam, şu anda işgal altındaki Yukarı Karabağ bölgesinin kontrolü için Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşın en kanlı ve en tartışmalı olaylarından biri olarak görülüyor.

 

26 Şubat 1992’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Ermeni güçleri zamanında 11.000’den fazla nüfusu olan Hocalı kasabasına, bir piyade alayının yardımı ile ağır toplar ve tanklar ile dövüldükten sonra Karabağ’a geçti.

İki saatlik saldırı, Azerbaycan’daki rakamlara göre 613 Azerbaycan vatandaşını öldürdü. Katliam sırasında Ermenilerin rehin aldığı 1,275 Azerbaycanlıdan yüz elli eksik kaldı.

Bu yazı yorumlara kapalı.