"Enter"a basıp içeriğe geçin

Maverick tırmanıcıları, Everest ve K2 zirvesinde ayrı denemeler yapıyor

Salı günü bir İspanyol tırmanıcı, “ölümcül hava” nedeniyle 25 yıl içinde onu geri çekilmeye zorlayan Everest Dağının ilk kış yükselişini yapma isteğini terk etti.

Benzer bir gelişmede, Rus Polonyalı bir tırmanıcı K2’yi – ki dünyanın en yüksek ikinci zirvesi – kış boyunca yalnız bırakma girişimini durdurdu.

36 yaşındaki İspanyol dağcı Alex Txikon, tanksız oksijen kullanmadan kışın dünyanın en yüksek tepe noktasını ölçeklendirme girişiminde bulunmak zorunda kaldıkları yıllardır ikinci kez oldu.

Son başarılı kış zirvesi 1993 yılında bir Japon ekibi tarafından yapıldı. Ancak ek bir oksijen kullanmadan kışın sadece bir dağcı yükselmeye başlamıştı: Aralık 1987’de bir Nepal dağçısı.

Txikon’un Everest teklifinin lojistiğini yöneten Yedi Zirve Trek’ten Mingma Sherpa “Alex, seferi sona erdi ancak Camp Four’a kadar ulaştı ancak hava onu sevmedi.” Dedi.

Tixikon ve ekibi haftasonunda yaklaşık 900 metre altındaki zirveye 7.950 metreye ulaştı.

Hava tahminleri, güçlü rüzgarların Pazar günü erken saatlerde sakinleşerek zirveye basmalarını sağladığını belirtti.

Ancak 100 km / s’ye kadar rüzgarlar, deneyimli Pakistan dağcı Muhammed Ali Sadpara’nın da bulunduğu ekibe kampa geri döndürüldü.

Sadpara, “C4 (Camp Dörtlü) ana kampına geri döndük, çok güçlü rüzgarlar ve ölümcül hava, zirveye neredeyse imkânsız geldi.”

Rüzgarın soğuğu daha soğuk hissettirirken, kışın Everest zirvesinin yakınındaki sıcaklıklar düzenli olarak eksi 40 derece Celsius’un altına düşüyor.

2016 yılında Txikon ve Sadpara, “Katil Dağı” lakaplı Pakistan’ın Nanga Parbat’ı (8,125 metre) ilk oksijen kullanan ve kışın ilk oksijen kullanmadan elde ettikleri tırmanıcılar oldu.

Yüzlerce tırmanıcı Everest’e her sene dünyanın tepesine ulaşmayı umut ediyor. Ancak çoğu, Nisan ve Mayıs aylarının sonlarında sakin havanın dar bir penceresinde dener.

K2 terk etmeye kalkıştı

Bu arada Rus-Polonyalı tırmanan Denis Urubko, K2’yi kış boyunca yalnız başına zirveye çağırma girişimini durdurduğunu açıkladı. Eski takım arkadaşlarının Facebook sayfasındaki yazı, hafta sonu bir tiyatro oyuncusu tarafından başka bir tırmanıcının bir intihar misyonu çağrısında bulunmaya başladığını gördükten sonra söyledi.

44 yaşındaki Urubko, kışın dünyanın ikinci en yüksek zirvesinde ilk kez çalışmaya çalışan Polonya dağcılarının bir parçasıydı.

Ancak bir dizi anlaşmazlıktan sonra Cumartesi günü gruptan ayrıldı ve dünyanın en tehlikeli tırmanışlarından birinde güvenliğinin korkusu haline geldi.

Pazartesi günü, girişimi sona erdi, Polonya gezi turunun Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, dağda dramatik bir üç gün üst üste kalacağı belirtildi.

“Denis Urubko, kış sezonunun sona erme konusundaki inancına göre, Kış Gezisini K2’den çıkarmaya karar verdi” ifadesi yer aldı.

Urubko, Ocak ayında Fransız dağcı Elisabeth Revol’un başka bir Pakistan dağındaki Nanga Parbat’taki cesur gece kurtarma kurtarma çalışmaları da dahil olmak üzere bir dizi gecikmeden sonra gruplarının temposuyla giderek hayal kırıklığına uğradı.

Urubko, kurtarma ekibinin bir parçası olarak Nanga Parbat’a gönüllü olarak gönüllü oldu.

Ancak K2 uzmanı Rehmat Ullah Baig, misyonun Polonyalıları ilk planlarını yeniden düzenlemeye ve Urubko’nun mutsuz olduğu söylenen yeni bir rota seçmeye zorladığını söyledi.

Ekip üyelerini Cumartesi günü Mart ayına kadar beklemenin zirveyi zorlaştıracağını savunarak Cumartesi günü geride kaldı.

‘Tamamen intihar eden’

Dostlu dağcılar, herhangi bir solo girişim üzerine endişelerini dile getirirken, Urubko’nun olağanüstü yeteneklerini de kabul ettiler.

Pakistan’ın en başarılı dağcı Nazir Sabir, “O, bugünün en seçkin Himalaya tırmanıcısı, onu dağcılıkta ilk beş etkin efsaneye göre sınıflandırabilir” diyerek, K2 ve Everest’i bir araya getirdi.

Diğerleri, yalnız girişimin pervasızlığın yüksekliği olduğunu söyledi.

Pakistanlı dağcı Mirza Ali “K2’nin kış aylarında yaptığı tek başına bir girişim tamamen intihardır” dedi.

Everest, binlerce genç ve yaşlı dağcı tarafından zirveye taşındı, ancak K2 çok yalnız bir yer. Yaklaşık 300 yıl önce 60 yıl önce ilk çıkışdan bu yana en üste çıkardı. Birçok dağcı iniş sırasında öldü.

Kuzey Pakistan, Gilgit-Baltistan topraklarında K2 de dahil olmak üzere dünyanın en yüksek dağlarının bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Bu yazı yorumlara kapalı.