"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kış Olimpiyatları için Güney Kore’yi ziyaret edecek

Seul Birleşmiş Milletler Bakanlığı, Kuzey Kore lider Kim Jong Un’in 28 yaşındaki kızkardeşi, kış Olimpiyatlarının açılış törenine katılmak üzere Güney Kore’yi ziyaret ederken dünya sahnesinde ilk kez yerini alacaklarını söyledi.

Bakanlık, Kim Yo Jong’un Kuzey Kore’nin nominal devlet başkanlığı olan Kim Yong Nam’a ve Ulusal Spor Rehberlik Komitesi Başkanı Choe Hwi’ye ve geçen ay Kore-Güney Kore görüşmelerine başkanlık eden Ri Son Gwon’a eşlik edeceğini Pyongyang’a Seul’e bildirdi. .

Kim Yo Jong, Güney’in sınırını geçmek için Kuzey idolü ve propaganda kampanyasının merkezinde yer alan kutsal Beyazağaç Paktı’nda doğan Kim ailesinin ilk üyesi olacaktı.

Güney Yugoslav cumhurbaşkanı Blue House, Kim Yo Jong’un delegasyonda yer almasının “anlamlı” olduğunu belirtti ancak ülkenin liderinin kızkardeşi değil, iktidardaki İşçi Partisi’nin üst düzey yetkilisi olarak önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Blue House sözcüsü Kim Eui-kyeom, “Bu, Kore’nin yarımadadaki gerginliği gidermek için Kuzey’in kararlılığını gösterir” diye bir haber brifinginde bulundu.

Ancak Choe, BM Güvenlik Konseyi yaptırımları uyarınca bir seyahat yasağı ile karşı karşıya iken, gezi geçen yıl ABD Hazine Departmanı tarafından insan hakları ihlalleri ve sansür üzerine kara listeye alındığı için Seul ve Washington arasında bir çekişme kaynağı haline gelebilir.

Kim Yo Jong, medyanın, sanatın ve kültürün ideolojik mesajlaşmasını ele alan partinin Propaganda ve Ajitasyon Departmanı’nın genel müdür yardımcısı. Choe daha önce aynı beden için çalışmıştı.

2016’da Güney Kore’nin eski casus şefi, propaganda departmanı yöneticilerini “küçük hatalar” nedeniyle cezalandıran Kim Yo Jong’un “suiistimal eden güç” olarak gördüğünü söyledi.

Seul’deki Kore Ulusal Diplomatik Akademisi’nden profesör olan Shin Beom-chul, “Ziyaretinin olumlu taraflarından biri, kendisinin Kim Jong Un adına doğrudan mesaj verebilecek biri olması.” Dedi.

Sorunlu olanı Choe Hwi ile birlikte gelmesidir … Bu, Kuzey Kore’nin bu Olimpiyatları Güney Kore ile anlamlı diyaloga açılmak yerine bir propaganda aracı olarak kullanmayı planladığı endişelerini doğuruyor “dedi.

Açılış törenine ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve diğer dünya liderleri de katılacak.

Pence Çarşamba günü Tokyo’daki Abe ile yaptığı görüşme sonrasında Washington’un ülkeyi “gezegenin en zalim ve baskıcı rejimi” olarak nitelendirerek Kuzey Kore üzerindeki en sert ekonomik yaptırımlarını yakında açıklayacağını söyledi.

Seul’deki Asan Politika Araştırmaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Choi Kang şunları söyledi: “ABD, Güney Kore’nin, Güney Kore’yi, bu ülkeye yapılan muafiyetleri uygulamak için çok zora ittiği tüm sert yaptırımları baltalamaya çalışmaktan mutsuz olacak. Olimpiyatların uğruna. ”

“Şahsen, Pence sadece Kuzey Korelilerle aynı yerde olmaktan rahatsızlık duyacaktır.” ** bu teklifi niteliklendir **

Bu yazı yorumlara kapalı.