"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kongo polisi, Kabile karşıtı yürüyüşte protestocuları öldürdü

Pazar akşamı DR Kongo Başkanı Joseph Kabila’ya yasak çağrısında bulunan yasaklanmış protestoları durdurmak için canlı mermiler ve göz yaşartıcı gazları ateşlediğinden bir kişi öldü ve en az dört kişi yaralandı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’ndeki kiliseye dayanan protestolar, Kabila’nın uzun süredir devam eden ve geniş ve kronik olarak istikrarsız ülkedeki seçimleri uzun süredir geciktirdiği, aylarca süren gerginlik sonrasında gerçekleşti.

Başkent Kinshasa’da polisin göstericilere ateş açması sonucu bir kişi öldü ve iki kişi ağır yaralandı.

Kinshasa merkezindeki St Joseph de Limete hastanesinin kıdemli doktoru Francois Kajingulu, “Saat 7’den bu yana Katolik yürüyüşünden üç yaralı insan aldığımız, ikisi ağır yaralandı ve bir kişi göğüste kurşun yarası yüzünden öldü” dedi.

Kuzeydoğudaki Kisangani kentinde bir gazeteci, polisin yanlarında kovulduğu için en az iki kişinin mermi yaralandığını söyledi.

Yüzlerce kişi Kisangani Katedrali’nde kitle sonrası yürüyüşe başladı ancak kurşun ve göz yaşartıcı gaz kaçıran güvenlik güçleri tarafından dağılıyordu.

Göstericiler, milli marş olan “Debout Congolais” (Arise Kongo) adlı katedere geri döndü.

Şehrin doğusundaki Saint Pierre de Wagenia bölgesinde yürüyüşe çıkan üç rahip tutuklandı. Gazeteci, polis memurları onları bir polis aracında götürdüğünü söyledi.

Ülke çapındaki protestolara, kiliseye yakın etkili bir toplumsal ve ruhsal hareket olan Organizasyon Koordinasyon Komitesi (CLC) tarafından çağrıldı. Ancak yetkililer gösterileri yasaklamışlardı.

Kabila, seçilen ikinci dönemini bitirdikten sonra Aralık 2016’da görevinden alınacaktı, ancak ardılı seçilinceye kadar kendisinin iktidarı koruyabilmesi için yasalar altında tartışmalara devam etti.

Ocak ayında, kiliseyi Kongo siyasetine müdahale etmekle suçladı.

Organizasyoncuların ve Birleşmiş Milletler’in verdiği bilgilere göre, Yılbaşı gecesi ve 21 Ocak tarihindeki protesto gösterileri, güvenlik güçleri tarafından öldürülen toplam 15 kişiyi gördü. Hükümet, ayaklanmada sadece iki kişinin öldüğünü söyledi.

‘Sıfır Kayıplar’

Polis, çeşitli ilçelerde sabah kütlesinden ayrıldıktan sonra yürüyen protestocuları parçalamak için uyarı atışları ve göz yaşartıcı gazları ateşledi.

İnternet erişimi de başkentte kesildi.

Kinshasa polis şefi General Sylvano Kasongo Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “halkın güvenliğini sağlamak için önlem almak ve halk düzenini bozmaya çalışan herkesi durdurmak” emri altındaydı.

Ancak şunları söyledi: “Hedef sıfır kayıp kazandırmaktır.”

Yüzlerce iktidar partisi taraftarının Cumartesi günü Kinshasa Katedrali’ni fırlattığı belirtildi.

Yeniden Yapılanma ve Demokrasi Halk Partisi (PPRD) gençlik kanadı lideri Papy Pungu, “Pazar kütlesine katılmak ve vatanı savunmak için Kongo Katedralimizin Leydim’ini ele geçirmeye geldik” dedi.

Cuma günü, Avrupa Birliği, İsviçre ve Kanada “gösterinin de dahil olmak üzere temel haklarına saygı gösterilmesinin önemi” nin altını çizen ortak bir bildiri yayınlamıştı.

DR Kongo’daki siyasi gerginlikler, gençler ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların Kinshasa’da düzinelerce insan yaşamını yitirdiği Eylül 2016’dan bu yana artıyor.

1996-97 ve 1998-2003 yılları arasında savaşlar yaşanan ülkenin bir kez daha şiddete dönüşebileceği korkuları arttı.

Seçimleri yapacak en son zaman çizelgesi bu yıl 23 Aralık için planlanandan iki yıl sonra.

Ancak Kabila, tekrar ayakta kalmayı isteyip istemediğini açıkça reddetti.

Bu yazı yorumlara kapalı.