"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kongo Cumhuriyeti: Kabile karşıtı protestolarda en az bir kişi öldü

Güvenlik güçlerinin hükümet karşıtı protestocuları, yerel medyayı ve insan hakları savunucuları dağıttıkları için Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde en az bir kişi öldü ve iki kişi yaralandı.

Güvenlik güçleri, başkent Başbakan Kinshasa’da Pazar günü başkan Joseph Kabila’nın istifasını talep etmek için yürüyüş yapmaya çalışırken canlı mühimmat ve göz yaşartıcı gazları vurdu.

Reuters haber ajansı, Katolik Kilisesi tarafından düzenlenen yürüyüşlerin pazar kitlesinden sonra başlatılması gerektiği ancak silahlı kuvvetler şehrin ana kiliselerini kuşattığını ve birçok yolu tıkadığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü için Kongo araştırmacısı Jean-Mobert Senga, güvenlik güçlerinin şehrin Saint Augustin ve Saint Benoit mahallelerindeki barışçıl protestocularda canlı mühimmat ateşlediğini söyledi.

Twitter’da “Nüfus mahallelerde kızgınlık sergiliyor” diye yazıyordu.

Orta Afrika’nın İnsan Hakları İzleme Örgütü direktörü Ida Sawyer, bir Kongo eylemcisinin St Benoit kilisesinin dışına “güvenlik güçleri tarafından barışçıl protestocuları tekrar dağıtması” nedeniyle “vurularak öldürüldüğünü” söyledi.

Sawyer, Pazar sabahından bu yana İnternet ve SMS hizmetleri kesildi, “başkalarının yaralandığı, ülkenin genelinde tutuklananların” ortasında Twitter’da yazdı.

Seçim çağrıları
Katolik Kilisesi, Kongo’nun cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarısız olduktan sonra, geçen yılın sonundan bu yana bir avuç protesto düzenlemiştir.

Kabille, kilise tarafından Kongo hükümeti ve muhalefet grupları arasında arabuluculuk edilen 2016 anlaşması uyarınca 2017 yılı sonunda başkanlık, yasama ve il seçimleri düzenlemeye karar verdiler.

Ancak Aralık ayı sonunda cumhurbaşkanı seçmen kayıtlarındaki gecikmeleri hesaba katmak için 2018 yılının sonuna kadar oyların erteleneceğini açıkladı.

Seçim yetkilileri, mali ve lojistik kısıtlamalardan ötürü sandık başına bile mümkün olmayacağını ima etti.

Gecikmeler, birçok Kongo vatandaşının artan hüsrana yol açtı.

Ocak ayında, güvenlik güçlerinin Kinşasa’daki yasadışı gösterilere ateş açması sonrasında en az beş protestocu öldü.

Kiliseye bağlı aktivistlerin önderliğinde protesto gösterileri, Kabila’nın ülkede “diktatörlük kurmaya” çalıştığından korkan Kongo sivil toplum örgütleri tarafından destekleniyor.

Sivil toplum örgütlerinden oluşan bir koalisyon olan Sivil Toplum Eylem Kollektörü, Pazar günü yapılan yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamada “Kongre” tarihindeki çalkantılı dönemden geçiyor “dedi.

Koalisyon, “Yerinde olan iktidar, kendisini iktidarda tutmak için topraklanmış bir strateji yürüterek devam ediyor” dedi.

Ana örgüt gruplarından biri de protesto gösterileri öncesinde “halkımızın artık mevcut liderlerimizin barışçıl bir geçiş sürecini sağlamaya yönelik politik iradesine inanmadığını” bildiren bir yazı yazdı.

Bu yazı yorumlara kapalı.