"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kabil seçim merkezindeki intihar saldırısı en az 52 kişi öldü

Bir intihar bombacısı dün Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir seçmen kayıt merkezinin dışında patladı, en az 52 kişiyi öldürdü ve kimlik kartlarını almayı beklerken 100’den fazla yaraladı.

Irak İslam Devleti ve Levant (ISIL), Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin bu yıl parlamento seçimlerine katılacağına söz veren Batı destekli hükümetin güvenilirliği konusunda kilit öneme sahip bir projeye yönelik saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Militan grubun AMAQ haber ajansı, raporunu yedeklemek için daha fazla ayrıntı veya kanıt sunmadı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Najib Danesh, bir bombardıman görevlisinin, yetkililerin Ekim ayı için seçimlere katılmak üzere seçmen kaydı yapma sürecinin bir parçası olarak kimlik kartlarını yayınladıkları merkeze yaklaştığını söyledi.

Halk sağlığı bakanlığı sözcüsü, en az 52 kişinin öldüğünü ve 100’den fazla kişinin yaralandığını söyledi. Patlama arabaları yok etti ve yakındaki binalardaki pencereleri paramparça etti ve sokağın karşısındaki molozları yok etti.

“Kadınlar vardı, çocuklar. Herkesin kimlik kartlarını almaya gelmişti, ”dedi. Saldırının gerçekleştiği sırada yakınlarda bulunan Beşir Ahmed, başkentte haftalarca göreceli bir sakinliğin ardından.

Patlama, ISIL’in iddia ettiği saldırılarla defalarca vurulmuş olan başlıca Şii Hazar azınlığı üyelerinin birçoğunun yaşadığı Batı Kabil’in bir bölgesi olan Dasht-e Barçi’de gerçekleşti.

Ekim ayında yapılacak olan uzun ertelenmiş meclis ve ilçe meclisi seçimleri öncesinde Afganistan’da seçmen kayıt merkezleri kuruldu.

Bu yazı yorumlara kapalı.