"Enter"a basıp içeriğe geçin

İtalyanlar faşizmi, ırkçılığı, emek hırzızlığını ve aşıları protesto ediyor

Neo-faşist bir partiye muhalif olan öğrenciler, son 4 hafta içinde yapılan seçimlerde siyasi eylem için İtalya’nın dört bir yanında düzenlenen mitinglerden birinde Milan’daki polisle karıştırdı.

Cumartesi günü Roma, İtalya ve diğer İtalya şehirlerinde protesto gösterileri düzenleyen binlerce polis, şiddetle damgasını vuran bir seçim kampanyasında çıkan çatışmaları önlemeye çalıştı.

Bir Roma yürüyüşü ırkçılığı ve neo-faşizmi protesto ederken, bir diğeri ise merkez sol hükümetin emek reformlarını hedef aldı. Roma’daki üçüncü bir miting, zorunlu aşılara karşıydı ve kampanya konusu haline geldi.

Politikacılar, birlikçiler ve Başbakan Paolo Gentiloni, ülkedeki ırkçılık ve faşizme son vermek için yağmurun altında olan Roma yürüyüşüne katıldı.

Protestocu Giulia Missera protesto gösterisine katılmak için Macerata’dan yola çıktı ve insanları İtalyan toplumuna entegre etmenin yolları bulunması gerektiğini belirtti.

Bir başka protestocu Nicolo Orlino, ülkenin kurucu değeri olan anti-faşizmi savunmak istediğini söyledi.

Mağazalar, günler önce bir neo-faşist liderin sokakta dövüldüğü Palermo, Sicilya’daki aşırı sol ve sağcı protestocular arasındaki şiddet korkuları nedeniyle erken kapandı.

Bu ayın başlarında, 28 yaşındaki bir İtalyan, Nazi sempatisini ilan etti ve orta İtalya’nın bir kenti olan Macerata’da bir sürat çekildi. Polis tarafından durdurulmadan önce altı siyah göçmeni vurdu ve yaralandı.

Çatışmalar dizisi

Yerel basında çıkan haberlere göre, bir gün önce polis polisi göçmen olmayan Pisa Lideri lideri tarafından yapılan seçim mitingine protesto gösterileri düzenleyen göstericilerle çatışmaya başladı.

Göstericilerin, kendilerini anti-faşist olarak nitelendiren öğrenciler ve aktivistler tarafından, göstericilerin grubun lideri Matteo Salvini’nin düzenlediği mitingde Kuzey Ligi destekçilerine yaklaşmasını önlemek için görevlendirilmemiş ve polis teşkil etmemişti.

Protestocuların bazıları kask takıyor, diğerleri yüzlerini örtmüşlerdi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, bir dizi çatışmanın ardından altı gösterici gözaltına alındı.

İtalya’da neo-faşist düşünce

İtalya’nın ulusal seçim kampanyası, neo-faşist düşüncenin yeniden canlandırılması ve ülkenin göçmen nüfusu üzerinde artan gerginlik ile damgasını vurdu.

Anketler, birçok İtalyan’ın göçmenleri şiddet suçu olarak suçladığını gösteriyor.

Eski Premier Silvio Berlusconi ve Salvini de dahil olmak üzere merkez sağ kampanya ittifakının liderleri, güç kazanmaları halinde çok sayıda göççüü hızlıca sınır dışı etme sözü verdiler.

Orta İtalya’nın bir kenti olan Macerata’nın şubat başında neo-Nazi sempatisine sahip çok doğru silahlı bir kişi, bir sürüş olayında altı Afrika göçmeni yaraladı.

Bu yazı yorumlara kapalı.