"Enter"a basıp içeriğe geçin

İstanbul’da kediler sokakları yönetiyor

İstanbul’un dar sokaklarında, kediler çatı ve pencere pervazına dayanıyor, kapıların üstünde çömeliyor ve neredeyse her köşede dinleniyor.

Gün ışığında uzanmak, kendilerini bakımlı kılmak ya da yiyecek arayışında dükkanlara sıçramak olsun kediler, Türkiye’nin kültür başkentindeki komşuluk hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir.

Her yerde bulunuz ki, kimsenin yüksek katlı ofis binasının lobisinde kedi dolgusuna dokunmadığı ya da yakınlardaki bir bar taburesi üzerinde kıvrıldığı zaman. Dükkan sahipleri ve yerli halkı genellikle semt kedilerini adıyla tanır ve sanki bir arkadaş hakkında sohbet ediyormuş gibi hikayeler anlatır.

Kedi seven İstanbullu hayvanlar, kış aylarında evcil hayvan mağazalarında kedi arzından yararlanarak soğuk gecelerde tüylü komşularını sıcak tutmak için küçük kedi evleri satın alırlar. Hatta bazıları en soğuk gecelerde kedileri eve getirir.

Evcil hayvan dükkanında çalışan Ozan, “Para kediler söz konusu olduğunda bazı insanlar için bir sorun değil” dedi.

“Kırık bacaklar, kör olanlar veya mide problemleri olan kedileri alıyorlar ve onları kliniklere götürüyorlar. Onların iyileştiğini gördüklerinde, sokakta tekrar yaşatmalarına izin verdiler.”

Cihangir ilçesinde, sokaklarda küçük kedi barınakları bulunan bu kedilerin kalabalık barlarda en son koltukları alması, müşterileri beklemekten, bırakmaktan, başka bir uykudan uyandıklarında, nadiren görmüyorlar. .

Dinlenmek için rahat bir yer arayan kedileri restoran patronlarının turlarına attırmak ve yemek hurda sıva fırsatı görmek de alışılmadık bir durum değildir.

Bu yazı yorumlara kapalı.