"Enter"a basıp içeriğe geçin

İsrail’in Filistinlilere daha fazla saldırması nedeniyle Gazze’deki tıbbi malzemeler azaldı

Gazze-İsrail sınırındaki haftalık protestolar ücretlerini almaya başladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, son iki hafta içinde İsrail güçleri 30’un üzerinde protestocuyu öldürdü ve 4 binden fazla kişi yaralandı.

On yıl süren ihtilaf ve İsrail ablukalarının ardından Gazze’deki tıbbi malzemeler ciddi şekilde azalıyor.

İsrail ölümcül güç kullanmakla suçlandı

Hak grupları İsrail askerlerinin açık ateş yönetmeliğini yasadışı ilan ederek, askerlerin silahsız protestoculara karşı potansiyel olarak ölümcül güç kullanmalarına izin verdiğini belirtti.

İsrail, Gazze’nin Hamas yöneticilerini protestoları saldırılara karşı bir örtü olarak kullanmakla suçladı ve keskin nişancılar sadece ana “başlatıcıları” hedef alıyor.

Yürüyüşler Hamas tarafından organize edildi, ancak iki cuma günü büyük çaplı seferler de, 2 milyonluk bölge sakinleri arasındaki çaresizlikten kaynaklandı.

Gazze, İsrail ve Mısır tarafından Hamas’ın 2007’de Filistin parlamentosu seçimlerini kazandıktan bir yıl sonra topraklarını aşmasından bu yana bir sınır ablukaya girdi.

Abluka, Gazze’yi yoksulluğa daha da derinden indirdi ve işsizlik yüzde 50’ye yaklaştı ve elektrik günde beş saatten daha az bir süre için mevcuttu.

Gazze Şehri’nin doğusundaki çadır kampında birkaç bin kişi Cuma günü toplandı.

Kampta, 37 yaşındaki inşaat işçisi Ömer Hamada, Gazze’ye dünya ilgisini çekmeyi ve sınırın yeniden açılmasını protesto ettiğini söyledi.

“Dünyadaki herkes gibi yaşamak istiyoruz” dedi. “Buraya geldik ki dünya bizi görebiliyor ve buradaki hayatın mutsuz olduğunu ve bir çözüm olması gerektiğini biliyor.”

Bu yazı yorumlara kapalı.