"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Güvenlik Ayakkabıları Ne İşe Yarar

İş Güvenlik Ayakkabıları Ne İşe Yarar

Avrupa genelinde ve ülkemizde de son zamanlarda işçi sağlığını korumak için bir çok yeni yasa çıkarılmış ve bu konuda endüstri ile sanayi alanlarında çalışan fabrika ve şirketlerin işçileri için kaliteli bir şekilde güvenlik önlemleri alınması kararlaştırılmıştır. Bu konuda en çok tercih edilen ürünlerden bir tanesi de iş güvenlik ayakkabısı olmaktadır. İşçiler için ideal bir ayakkabı olan bu model sayesinde ağır sanayi işlerinde madencilik ve inşaat gibi tehlikeli işlerde ya da kimyasallar ile uğraşan bir şirkette çalışan personellerin görebileceği zararlar azaltılmış olur. Bu gibi yerlerde ayak ve kol sakatlıkları ya da doku zedelenmeleri ve buna bağlı olarak işlev görememe gibi sorunlar sıkça oluşur. İşte bunun önlenmesi amacı ile bu işçi güvenlik ayakkabı üretilmiştir. Bu ayakkabılar üretildikleri çalışma sahasına özel olarak bazı özelliklere sahiptirler. Mesela elektrikçilerin giymeyi tercih ettiği bu ayakkabıların asıl özelliği elektrik ve suyu geçirmiyor olmasıdır. Bunun yanında elektrikçi iş ayakkabısı modeli yalıtkanlık bakımından da gerekli bir seviyede tutulması gerekiyor. Bunun tam tersinde ise hafif bir metal sanayi işinde çalışan işçi için de daha çok hareket kabiliyeti kolay sağlanabilecek olan ayakkabı modeli tercih edilir. Buna göre özellikte bir ayakkabı üretilir.

Yaz ve kış dönemlerinde de farklı şekillerde üretilen bu ayakkabılar sayesinde iş sahanız içinde ayağınıza gelebilecek bir darbe ya da başka bir sorun karşısında önleminizi almış olursunuz. Bu ayakkabı modellerinin taban kısımları kalın olarak yapılmakla birlikte genel olarak da ön parmak ucu kısmında çelik malzeme kullanılır. Bu sayede ayağınıza düşebilecek olan bir parçadan dolayı güvenliğinizi sağlamış ve ayağınızın sorun yaşamamasını sağlamış olursunuz.

Bu konuda ülkemizde kaliteli ayakkabılar üreten firmalardan birisi de Ema ayakkabı markasıdır. Bu markanın ürettiği iş ayakkabısı çeşitlerinin bakımları da beklenildiği kadar kolay değildir. Kenar ve uç kısımlarını sivri şeylerle temizlemeye kalkmamalısınız. Bunun yerine bulaşan lekeyi nemli bir bez yardımı ile silmeniz daha doğru olur. Bu sayede ayakkabıya zarar vermemiş ve özelliğini kaybettirmemiş olursunuz.

Bu yazı yorumlara kapalı.