"Enter"a basıp içeriğe geçin

İş Güvenliği Amacı İle Giyilen İşçi Ayakkabısı Ne İşe Yarıyor ?

İş Güvenliği Amacı İle Giyilen İşçi Ayakkabısı Ne İşe Yarıyor

Ayak ve bacaklarda oluşabilecek çeşitli yaralanmalar maden sahalarında inşaat alanlarında sanayilerdeki ağır iş yapan fabrikalarda ya da kimyasal maddeler ile çalışan iş yerlerinde sıkça görülen bir sorundur. Bu gibi çeşitli sanayi ve endüstri alanlarında ağır parçaların ayağa düşmesi erimiş metal ya da sıvı kimyasalların ayak üzerine dökülmesi sonucu doku kayıplarının ve yanıkların oluşması, sivri cisimlerin batması sıcak zemin üzerinde çalışma kaynaklı sağlık problemleri gibi çok sayıda sorun oluşabiliyor. Üstelik bu durum sadece bizim ülkemiz içinde değil tüm dünyada karşınıza çıkabilir. İşte bu gibi sorunların üstesinden gelmek için iş güvenlik ayakkabısı çeşitleri üretilmiştir. Üretilmiş olan bu ayakkabılar ile yukarıda sizlere saydığımız tüm sorunlara karşı bir önlem alınmış olur.

Farklı iş sahalarına özel olarak istenen özelliklerde farklı işçi ayakkabısı çeşitleri üretilmektedir. Bu bağlamda yaz dönemine gire farklı bir tasarım yapılırken aynı zamanda kış içinde daha farklı bir yapı oluşturulur. Elektrik işi ile uğraşan insanların iş güvenliğini sağlamak amacı ile de elektrik ve su geçirmeyen özellikte bir elektrikçi iş ayakkabısı üretilmiştir. Bu ayakkabı yalıtkan özelliğinde de bulunmaktadır. Aynı zamanda hafif sanayi iş sahalarında da daha çok oluşacak küçük darbelere karşı önlem alınacak şekilde ayakkabı modeli üretiliyor.

Bu şekilde farklı farklı üretilen ayakkabı modellerinin bakımları ise daha çok aynı şekildedir. Önemli özellikleri bünyesinde barındırması için kaliteli malzemelerden üretilen bu ayakkabıların bakımında zarar gelecek şeylerden kaçınılmalıdır. Mesela ayakkabınızda oluşacak bir lekeyi ucu sivri olan bir malzeme ile çıkarmaya çalışmayınız. Bunun yerine nemli bir bez kullanarak bu lekeyi kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda kullanılmadığı durumlarda özel kutularında saklanmalıdır.

Ülkemizde de üretimi gerçekleşen ve bir çoğu Ema markası adı altında imal edilmiş olan iş ayakkabısı çeşitlerinde malzeme olarak hakiki deri malzeme kullanılmaktadır. Aynı zamanda taban kısmı daha kalın olarak yapılır ve parmakların olduğu ön kısım da darbelere karşı dirençli olması için çelik malzeme ile kaplanmaktadır. Aynı zamanda su ve elektrik geçirmeme ve kolay hareket edebilmek için de özel malzemeler tercih edilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapalı.