"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hayatta kalanlar Hocalı katliamının korkusunu anlatıyor

Azerbaycan Pazartesi günü, Ermeni işgal altındaki Karabağ’da bulunan Hocalı’daki katliamın 26. yıldönümünü kutladı ve burada, Ermeni askerleri 600’ün üzerinde kişiyi öldürdü.

1992’de Ermeni ordusu, ağır bir topçu silahı ve tank ateşiyle Azeri sakinlerine vurduktan sonra Hocalı kasabasını mahvetti ve sadece iki saat içinde 613 kasaba halkını öldürdü.

Katliam, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşın en tartışmalı ve vahşi olaylarından biri olarak görülüyor.

“Eşim o zamanlar 40 yaşında” Benim Rus olduğum, dokunmayacağım, birimiz hayatta kalmam “dedi. Ama faşist olduklarını, onlar için fark yaratmayacağını söyledim, “diyen yaşlı bir kurtulan Nasirov Ramiz Kamal.

Karısı, korkunç işkence yüzünden asıldı, diye öğrendi.

“Hocalı soykırımından bu yana yirmi altı yıl geçti, fakat her gece hala onu rüyalarımda görüyorum.”

Ermeni işgali

Bir gecede Karabağ’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hocalı, yere indirildi.

Bazı insanlar, çevreleyen tepelere ve ormanlara kaçarak katliamdan kurtulmayı başardı ve sonunda alttaki dondurucu sıcaklıkların güvenliğine doğru ilerledi.

Ermeni askerlerin kadın ve çocuk cesetlerini yığın halinde yığdıklarını ve kurbanlarında hayal edebilecekleri en kötü yollarla yaraladığını söylediler.

Kasabaları boşaltılmış ve Ermeni işgali için yol açmıştı.

Azerbaycan hükümeti, katliamı insanlığa karşı bir suç olarak tanıması ve failleri adalete teslim etmesi için dünya liderlerine çağıran Hocalı için bir Adalet başlattı.

Bu yazı yorumlara kapalı.