"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fransa reformları ‘dokunulmaz’ demiryolu sektörüne zorladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti, öncellerinin başarısız olduğu yerden devam etmeye cesaret ederek Fransa’nın mamul demiryolu sisteminin reformlarını başlatmak için 26 Şubat’ta planlarını açıkladı.

Devlet demiryolu işletmecisi SNCF 46.6 milyar avroluk (57.5 milyar dolarlık) borçlarıyla mücadele ediyor, en azından 50. başlarında emekli olan sürücülerin büyük miktarda emeklilik yükümlülüğü nedeniyle. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti 26 Şubat’ta reformları zorlamak için planlarını açıkladı. Fransa’nın mamul demiryolu sisteminin, öncüllerinin başarısız olduğu yerden devam etmeye cesaret edemiyor.

Devlet demiryolu işletmecisi SNCF, en azından 50’li yaşlarının başında emekli olan sürücülerin büyük bir emeklilik yükü nedeniyle 46,6 milyar avroluk (57,5 milyar dolar) borç altında mücadele ediyor.

Başbakan Edouard Philippe “Durum trenle uğraşsalar da gitmese de endişe vericidir” diye belirtti. Fransızlar azalan kamu hizmeti için giderek daha fazla para ödüyorlar.

Yeni işe alınanlar artık özel bir demiryolu işçisinin hayat, 7 saatlik günler ve cömert emeklilik işleri içeren statüsünden yararlanamayacaklar. Hükümet dev devlet operatörünü kamu fonlarının desteklediği özerk bir şirket haline getirmeyi düşünüyor ancak Philippe ısrarlıyor özelleştirilmeyecektir.

Hükümet tarafından gönderilen bir rapor değişiklikleri önerdikten sonra birlikler 22 Mart için greve çağırmış durumda.

Philippe reformların hükümetin kararnamesiyle tamamlanacağını söylediğinde, endüstriyel alanda daha ileri adımlar atılabilir Philippe, hükümetin kararnamesiyle itilecek dedi. Yüksek yatırım bankacısı Macron, parlamentoyu atlatmasına izin verdiği için eleştirmenleri tarafından antidemokratik olarak görülen tartışmalı taktik kullanmıştı – yoksul ekonomiyi sallamaya yönelik emek reformlarını zorlamak.

FO sendika başkanı Jean-Claude Mailly, benzer kararnameleri kullanarak SNCF’yi reforme etmek için “yangında petrol dökecek” diye uyardı.

Philippe, reformların yıl ortasına kadar sürülmeden önce önümüzdeki ay yapılacak istişarelerin yürürlüğe konacağını söyleyerek “savaş istemiyor” diye ısrar etti ve “İstişarelerde veya parlamento tartışmalarında durmadan çabucak ilerlemek istiyoruz” dedi. il hatlarındaki kapanış korkuları asılsızdı. Devam eden hükümetler ağır sendikalı demiryolu sektöründe reform yapmakta başarısız oldu.

 

1995 yılında ulusal tren şebekesi, o zamanki başbakan Alain Juppe’nin demiryolları işçilerinin çıkarlarını iyileştirme girişimleri üzerine haftalarca kesintiye uğradı.

Fransa’nın tren ağı Avrupa’nın en iyi üyelerinden biri olarak kabul edildi ve danışmanlar BCG tarafından 2017 Avrupa Demiryol Performans Endeksi’nde yedinci sırada yer aldı.

Ancak eyaletlerdeki banliyöler yamacın servis ve sık yapılan iptallerden şikayetçi ve Philippe, bir Fransız trenini işletmenin Avrupa’nın başka yerlerinde olduğundan yüzde 30 daha pahalı olduğunu iddia ediyor.

Reformlar, SNCF tarafından sunulan hizmet kalitesini eleştiren eski Air France patronu Jean-Cyril Spinetta tarafından hükümete ait bir raporu izliyor. Birleşmiş Milletler, gönüllü istihdam önlemlerini de içeren rapora tepki gösterdi ve özellikle önerileri kesintiye uğratmak için öneride bulundu faydaları. SNCF personelinin yüzde 90’ından fazlası – 140.000 kişilik – özel demiryolu işçisi statüsü.

Tren sürücüleri 52 yaşında emekliye ayrılabilirken, diğer yararlar bazen azalan kira ile on binlerce konuta erişim imkânı buluyor. Raylı işçiler, 22 Mart’ta yedeklilik önerileri ve Macroron’un kısa vadeli sözleşmelerin daha yüksek kullanımı nedeniyle kamu görevlilerine katılıyor. Beş yılda 120.000 kamu sektörü işi.

Bu yazı yorumlara kapalı.