"Enter"a basıp içeriğe geçin

Filistin, Hebron’da saldırıyı bıçakladıktan sonra öldürüldü

İşgal altındaki Batı Şeria’daki Hebron şehrinde yasadışı bir çözüm bulunmadığı halde bir İsrail bekçisine yapılan bıçaklama saldırısından sonra bir Filistinli kişi ateş edilerek öldürüldü.

İsrail ordusuna göre, Hamza Zaamara Çarşamba sabahı, Halmul ilçesine ve Beit Ummar’a ait Filistin topraklarını inşaa eden Karmei Tzur yerleşiminin girişine kadar sürdü ve bir bekçiyi bıçakladı.

19 yaşındaki Zaamara, bir güvenlik görevlisi tarafından vurularak öldürüldü, ordu söyledi.

Yaralı İsrail muhafızları hafif yaralanmalara maruz kaldığı hastaneye kaldırıldı. Zaamara’nın Halhul’daki aile evleri saldırı sonrasında İsrail kuvvetleri tarafından yağmalandı. Zaamara’nın babası Yousef, baskın sırasında tutuklanmıştı.

Olay iki gün içinde ikinci oldu. Pazartesi günü, bir Filistinlinin Alev yerleşiminin Salfit yakınlarındaki girişinde bir yerleşimci bıçaklamış ve kaçmayı başardığı bildirildi. Yerleşimcisi daha sonra hastanede yaralarından öldü, Filistinli adamın nerede olduğu bilinmiyordu.

İşgal altındaki Batı Şeria, Ocak ayında yerleşimcilerin hahamının öldürülmesinin ardından bir ay boyunca karışıklık halindeydi. İsrail güçleri, günlük baskınlar düzenledi ve failin avlanmasında Filistinlilerin tutuklanmasını arttırdı.

Salı günü, İsrail güvenlik güçleri, hahambanın öldürülmesinin ardında olduklarını söyleyen Ahmad Jarrar’yı bulup öldürdükleri davanın kapatıldıklarını açıkladı. Jarrar birkaç hafta saklanmaya başlamıştı.

İsrail ordusuna karşı kitlesel protestolar Jenin ve Nablus’da patlak verdi ve bir başka Filistinli göğüste vurularak öldürüldü. Filistin sağlık bakanlığına göre, canlı cephaneli 32 dahil olmak üzere 110 Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

Bu yazı yorumlara kapalı.