"Enter"a basıp içeriğe geçin

Erdoğan, İslamofobya’da Batı’yı patlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı’yı İslamofobi’ye karşı yeniden hedef alarak, “kendi ideolojisini ve yaşam tarzını güçlendirmek için İslam karşıtı duyguları kullanmak” olduğunu ileri sürdü.

“Modern dünyanın sorunlarına gerçek çözümler sunan tek din olan İslam’ı yıkmak ve karalamak için çabalar var. Batı, belirli “proje” terörist grupları aracılığıyla İslam’a bazı etiketler koymaya çalışıyor. Bunlar son zamanlarda ortaya çıkan terörist gruplar, ”dedi. Erdoğan, 16 Nisan’daki Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi’nde İstanbul’da bir konuşma yaptı.

Müslümanların, 11 Eylül terör saldırılarından bu yana çok taraflı, çok katmanlı saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Erdoğan, “DEAŞ, Boko Haram, el-Shabbab ve Fethullahist Terör Örgütü [FETÖ] gibi katillerce sürülerce terörist eylemler Müslümanlara zarar verdi ve İslam karşıtı çevrelere de fırsat verdi” dedi.

“Bu örgütler tarafından katledilen Müslümanların masumiyeti göz ardı ediliyor ve bizim dinimiz ve İslam inancımız bu zulümlerden sorumlu tutuluyor” diye ekledi.

Türk Parlamentosu’nun Batı ülkelerindeki “İslamofobi” soruşturması alt komitesi üyeleri, bu ayın başlarında Berlin’deki Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Parlamentonun İnsan Hakları Komitesi başkanı Ömer Serdar, Müslümanların terörle ilişkisi konusundaki rahatsızlığını dile getirdi.

“Son gelişmeler, özellikle kendilerini İslam’la özdeşleştiren terör gruplarındaki yükseliş bu derneğe katkıda bulundu,” diyen Serdar, Avrupa’daki birçok insanın Ortadoğu’dan gelen mülteci korkusuna sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bir günah keçisi aramıyoruz. Bu [İslamofobik] olayların bir araya gelmesini birlikte açıklayalım… Avrupa’da yaşayan 25 milyon Müslüman var ”dedi.

Bu yazı yorumlara kapalı.