"Enter"a basıp içeriğe geçin

Doğu Ghouta: Suriyeli hükümet güçleri asilerle çatışıyor

Bir savaş monitörü, Suriye hükümet güçleri, ikinci gününde Rus destekli bir ateşkese rağmen Doğu Ghouta eteklerinde isyancılarla çatıştığını bildirdi.

Çarşamba sabahından bu yana, Suriye Gözlemevi’ne göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın güçleri, kuşatılmış yerleşim bölgesinde bir ateşkes uygulamak için ikinci bir girişimde bulunarak 2013 yılından beri bölgeyi kontrol eden isyancılarla “şiddetli” bir mücadele içinde bulunuyorlardı. İnsan Hakları Sözleşmesi (SOHR).

Çatışma, hükümet tarafından Pazar günü başlatılan bir zemin saldırısının bir parçası. Enklava girmek için birden fazla cephede savaşıyordu.

Günlük beş saatlik “insani durgunluk”, Şam’ın banliyölerinden yaralıları boşaltmak ve insani konvoyların içeride sıkışmış yaklaşık 400 bin insana yiyecek ve ilaç göndermesine imkân veriyor.

Mütarekeyi Salı günü uygulamak için yapılan ilk teşebbüs başarısız oldu, zira hava bombardımanı ve topçu yangınında en az dört kişi öldürüldü ve düzinelerce kişi yaralandı.

Mahalle sakinleri, hükümet savaş uçakları Çarşamba sabahının erken saatlerinde birkaç saldırı başlattıklarını ve en şiddetli saldırıların cephe hatlarının yakınında Douma, Misraba ve Harasta dahil olmak üzere üç kasabadaki merkez olduklarını vurguladı.

“Hiçbir tahliye yapılmadı – tıbbi değil, insancıl değil, hiçbir şey”

Bir sakin, “Rejim psikolojik bir oyun başlattı – hepsi bu,” dedi. “Bombardıman dün gece olduğundan beri devam ediyor”.

Sakinler ayrıca, hükümete bunları bombalamaya yardım eden aynı varlığa güvenemeyeceklerini ve ateşkesin uygulanması için üçüncü bir tarafı talep ettiklerini söylüyorlar.

Rusya asileri suçluyor
Ancak Rusya, ateşkesin uygulanmaması ve yardımın yıkılmış sivillere teslim edilmesinin engellenmesinden sorumlu olan bölgede asiler tuttu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın “güvenli koridorlar” uyguladığı için “yerleşik militanların” “harekete geçmesi” gerektiğini söyledi.

Cenevre’deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmada, Moskova’nın “terörist tehdidi” yenerek Suriyeli güçleri desteklemeye devam edeceğini belirtti.

El Cezire’nin Zeina Khodr, komşu Lübnan’daki Beyrut’tan rapor göndererek, Doğu Ghout’daki isyancılar Lavrov’un iddialarını reddetti.

Khodr, “Koridorları bombalamadıklarını ve insanların güvenlik garantisi bulunmadığından ayrılmak istemediklerini söyleyerek bunu inkâr ediyorlar – uluslararası bir gözlemci yok” dedi.

“İnsanlar hükümet topraklarından geçecek – tutuklanmayacak, gözaltına alınmayacak veya zorla askerlik yapmaya zorlanacak hangi güvenceler var?” o ekledi.

“İnsanlar istiyor, kalıcı ateşkes”

Doğu Ghuta, 18 Şubat’tan bu yana, Rus destekli Suriyeli savaş uçakları bölgedeki muhalif savaşçılara karşı kampanyalarını hızlandırdığında, sürekli havadan bombardıman altında.

SOHR’ye göre, son saldırıyı Suriye’nin yedi yıllık savaşında en şiddetli hale getiren 550’den fazla sivil öldürüldü.

Bu yazı yorumlara kapalı.