"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çok sağ grup Yunan adasında göçmenlere saldırıyor

Polis, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, aşırı sağcı bir grubun, bir düzine kadar insanın yaralandığı Yunan adasındaki Midilli adasında oturma eylemi düzenleyen göçmenlere gece boyunca şiddetli bir saldırı başlattığını söyledi.

Radikal Yurtsever Hareketin üyeleri, adanın ana kenti Midilli’nin merkez meydanında toplanan şiddet olaylarından sonra, yaklaşık 200 Afganlı sığınmacıyı geçen hafta oturma eylemlerine karşı bir protesto gösterisi başlattı.

Polis mevcudiyetine rağmen, aşırı uçların şişeleri ve ışıklandırma fişeklerini fırlatmaya başladığı, “Onları diri diri” gibi sloganlar attığı ve “onları denize fırlattığı” gibi bir durum ortaya çıktı.

Sol kanat aktivistleri göçmenlerin desteğine ulaştığında ve aşırı sağ taraftarlarla savaşmaya başladığında gerginlikler daha da arttı.

Güvenlik güçleri kalabalığı dağıtmak ve meyveyi tahliye etmek için Afgan halkının adanın aşırı kalabalık göçmen kamplarına dönmeye zorlanmasına kadar bütün gece süren çatışmalar sürdü.

Polis, bir düzine göçmenin hafif yaralandığını ve hastaneye kaldırılmasının gerektiğini söyledi.

Halihazırda 6 bin 500’den fazla göçmen, Midilli’de kamplarda bulunan 3.000’den fazla noktayı aşmaktadır.

Özellikle Suriye’de savaştan kaçan bir milyondan fazla insan, bloğun Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü göç krizinin başlamasından sonra 2015 yılında Yunanistan’dan Türkiye’ye geçti.

Avrupa Birliği, 2016 yılında göçmenleri geri göndermek için Türkiye ile tartışmalı bir anlaşma imzaladığından, akını keskin bir şekilde kesildi.

Ancak, sığınma talepleri işleninceye kadar 13.000’den fazla göçmen, kamplarda beş Yunan adasında hâlâ yoruluyor. Bu, umutsuzluğu körükledi ve protestoları ve şiddet salgınlarını alevlendirdi.

11 milyonluk bir ülke olan Yunanistan, geçen yıl 58 bin 661 başvuru kaydederek, resmi verilere göre, kişi başına düşen sığınmacı sayısı en yüksek üye ülkesi durumuna getirdi.

Bu yazı yorumlara kapalı.