"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çin’in güneydoğu sahilinde Tayvan’daki canlı yangın tatbikatı

Çin basını, güneydoğu kıyısındaki canlı yangın tatbikatlarını gerçekleştirdi ve Perşembe günü, bağımsızlık konusunda kışkırtıcı açıklamalar olarak gördüğü, demokratik, kendi kendini yöneten Tayvan adasına yönelik açık bir uyarıda bulunduğunu bildirdi.

Tayvan, “askeri tehditlere ya da teşviklere kesinlikle vermeyeceğini” söyleyerek egzersizleri kınadı.

Çin’in resmi Xinhua haber ajansı, Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) kara kuvvetlerinin hava biriminin Çarşamba günü tatbikatını gerçekleştirdiğini söyledi.

PLA, tatbikatın, su üzerinde hedefleri tespit eden ve onlara saldıran çeşitli silahlı helikopterlerin koordinasyonunu içerdiğini söyledi.

Tayvan’ın ‘provokasyonlarına’ yanıt olarak matkaplar

Çin devlet medyası, tatbikatların, Tayvan liderlerinin Çin’in kendinden yönetilen adanın resmi bağımsızlığı için bastırmak için hareket ettiği şeylerle ilgili “provokasyonlara” doğrudan bir cevap verdiklerini söyledi.

Çin, Tayvan’ın kendi başına olduğunu iddia ediyor ve onu ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor.

Çin’in bağımsızlık karşıtı Demokratik İlerleme Partisi’nden Tsai Ing-wen, 2016 yılında adadaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasından bu yana Tayvan’a yönelik düşmanlığı arttı.

Çin, bağımsızlık için itmek istediğinden korkuyor. Tsai, Tayvan Boğazı boyunca barışa ve statükoyu sürdürmeye kararlı olduğunu, ancak Tayvan’ın güvenliğini savunacağını söyledi.

Çarşamba günkü tatbikatın, Çin kıyılarına yakın iki ada adası arasında Tayvan Boğazı’nda gerçekleşecek olan, ancak 1949’dan bu yana Tayvan’ın kontrolü altındaki Milliyetçi güçlerin adaya kaçtığı Tayvan’ın daha önceki tatbikatlarına atıfta bulunup bulunmadığı belli değildi. Çin iç savaşının sonu.

Tayvan, tehditlere boyun eğmeyeceğini söyledi

Tayvan hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin askeri tatbikatlarının adayı sindirmeyi ve bölgesel barış ve istikrar için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Kabine düzeyinde Anakaralar Konseyi, internet sitesinde yaptığı açıklamada, Çin’in “Tayvan’ı baskı altına alması ve taciz etmesini ve bölgeler ve bölgeler arasındaki gerilimleri artırmaya çalışmasını” söyledi.

Bildiride, “Tayvan halkı bu konuda çok açık ve bunu kabul etmeyecek. Ulusumuzun egemenliği ve onurunu savunmamızda kararlıyız ve kesinlikle askeri tehditlere ya da teşviklere boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapalı.