"Enter"a basıp içeriğe geçin

CHP, MHP liderinin hızlı seçim için harekete geçmesini memnuniyetle karşıladı

Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), CHP sözcüsü Bülent Tezcan’ın 17 Nisan’da Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) genel başkanının seçimlere katılma çağrısına yanıt verdiğini söyledi.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu hareketi “iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ‘nin (AKP) devleti yönetemeyeceği” bir itiraf “olarak değerlendirdi.

“Onlar [AKP] artık devleti yönetemiyorlar. Sözcüleri [erken seçim] çağrısında bulundu. “Artık yönetemeyiz, gideceğiz” diyorlar Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’de ele alındığını söyledi.

“[Derler] vatandaşlar bizi reddetmeli, bu ülkeyi kurallara uygun bir şekilde yönetecek hükümdarlara ihtiyacımız var, kim açık ve onurludur. Artık yönetemeyeceklerini itiraf ediyorlar ”dedi.

Sözleri, MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin planlanan tarihin yarısından bir buçuk yıl önceki meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 Ağustos 2018’de yapması çağrısında bulundu.

Hükümet, Nisan ayında yedinci kez olağanüstü hal süresini uzatmaya hazırlanırken, Kılıçdaroğlu iktidardaki AKP’yi “baskı yoluyla seçimlere gitmek için bir yol aramak” konusunda eleştirdi.

CHP lideri, “Ne yaparsanız yapın, bu milletin altında toka olmaz” dedi.

“Onu getirmek! CHP olarak biz her zaman seçimlere hazırız. Halen olduğumuzu söylemiştik ”dedi Tezcan, güneydeki Hatay ilindeki muhabirlerden gelen soruları cevapladı.

“Seçimlerle ilgili tartışmalar devam etmekte ve sahne arkasına yorumlar yapılsa da, her zaman iktidar partisi olduğunu iddia ettik. İktidar partisi olmak seçimleri ve anketleri zorunlu kılıyor, bu yüzden onu getirin! ”Dedi.

İktidardaki AKP, cumhurbaşkanı ve parlamento seçimleri için MHP ile ittifak kurdu. Tezcan, ittifakı “tek kişilik bir koalisyon” olarak eleştirdi. Türkiye’nin yaşadığı mevcut sorunlar “yarattıkları tek insan rejiminden” kaynaklanıyor.

“Bir adam koalisyonu Türkiye’yi geri döndürülemez bir noktaya getirdi. İşsizlik, yoksulluk, eğitimdeki düşüş, huzursuzluk, sosyal çatışma, kutuplaşma, demokrasinin ve özgürlüğün tahrip edilmesi, hukukun ve adaletin tahrip edilmesi gibi tüm temel sorunların sorumluluğu tek adam rejiminde yatmaktadır ”dedi.

CHP, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yürürlüğe girecek olan yürütme sistemi değişikliğine karşı çıkarak, yeni sistemin cumhurbaşkanına seçkin yetkili makamlar vererek demokratik ilkelere zarar vereceğini ve yeni sistemi “tek kişilik bir rejim” olarak nitelendireceğini savunuyor. ”

Bu yazı yorumlara kapalı.