"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD, Suriye’nin Esad’a yardım etmemesi için Rusya’yı yeni yaptırımlarla vurdu

ABD Büyükelçisi Nikki Haley, Suriye lideri Beşar Esed hükümetinin kimyasal silah kullanmaya devam edebilmesi için Rusya’ya karşı 16 Nisan’da yeni ekonomik yaptırımların ilan edileceğini belirtti.

ABD Büyükelçisi, Rusya’nın U.S. Güvenlik Konseyi’nin kimyasal silah kullanımını araştırmayı kolaylaştırmak için altı girişimini engellediğini söyledi.

Haley, “Bu noktada bunu herkes hissedecek,” diyen Esad’ın yabancı müttefiklerinin sonuçları hakkında uyarı verdi.

Pazar günü yayınlanan bir röportajda, “Uluslararası toplum kimyasal silahların günlük hayatımıza geri dönmesine izin vermeyecek” dedi. “Bunu daha normal hale getirdi ve Rusya bunu kapsıyordu, tüm bunlar durmak zorunda kaldı.”

Cumhurbaşkanı Donald Trump, Pazar günü ABD ‘nin Suriye’ nin kimyasal silah programına yönelik füze saldırısının “mükemmel bir şekilde yürütüldüğünü” söyledi.

Trump, Cumartesi günü ABD, Fransız ve İngiliz savaş uçakları ve gemilerin Suriye hava savunması tarafından neredeyse karşılanmamış 100’den fazla füze başlatmasından sonra “Görev Tamamlandı” tweetledi. O, başarı ilan ederken, Pentagon, üç kimyasal ilgili tesislerin pummelinginin, Esad hükümetinin seçtiği takdirde sivillere karşı yasaklanmış silahları kullanmasını sağlamak için diğerlerini sağlam bıraktığını söyledi.

Onun sözleri, ABD’nin liderliğindeki Irak işgalinden sonra Başkan George W. Bush ile ilgili benzer bir iddiayı hatırlattı. Bush, Mayıs 2003’te bir “Misyon Tamamlandı” pankartının yanı sıra Iraklıların ABD kuvvetlerini yıllarca bağlayacak bir ayaklanma düzenledikleri anlaşılmadan birkaç hafta önce bir Donanma gemisinde denizcilere hitap etti.

Pazar günü daha sonra, Trump, kongre liderlerine grev kararı verme kararını yazılı olarak bildiren bir mektup gönderdi. Savaş Güçleri Çözünürlüğü uyarınca, cumhurbaşkanı bu tür eylemlerden Kongre’ye bilgi vermelidir.

Haley, ABD’nin Suriye’den asker çıkarmayacağını açıkça belirtti.

Haley, misyonunu yerine getirmenin üç ABD hedefinin, ABD ulusal çıkarlarına zarar verebilecek, İslam Devleti grubunu bozabilecek ve İran’ın ne yaptığını izlemek için iyi bir bakış açısına sahip olacak şekilde kimyasal silahların kullanılmadığından emin olduğunu söyledi.

“Biz bu şeyleri başardığımıza kadar ayrılmayacağız” dedi.

Haley, ortak askeri grevin “kimyasal silah programlarına ağır bir darbe indirdiğini, onları yıllar öncesine koyduğunu” söyledi ve Esad’ın zehirli gaz kullanması durumunda “Amerika Birleşik Devletleri kilitlendi ve yüklendi” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazar günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın Batılı güçleri, Rusya ve Türkiye’yi kapsayacak bir diplomatik girişim başlatmak istediğini söyledi. Fransız televizyonu BFM ve online site Mediapart’ta konuşan Macron, Fransız diplomasisinin bir tarafta İran, Rusya ve Türkiye ile ve diğer tarafta ABD ile konuşabileceğini vurguladı.

Dedi ki, “On gün önce, Başkan Trump Suriye’den çekilmek istedi. Onu kalmaya ikna ettik.”

Macron’un yorumlarıyla ilgili olarak, Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, Trump’un bölgeye yönelik planlarının değişmediğini vurguladı. Bir açıklamada şunları söyledi: “ABD misyonu değişmedi – Cumhurbaşkanı ABD kuvvetlerinin olabildiğince çabuk eve gelmesini istediği açıktı.”

Suriye’deki gece saldırıları sivil kayıpları en aza indirgemek ve Rusya ile doğrudan çatışmayı önlemek için dikkatli bir şekilde sınırlandırıldı, ancak Washington’un Moskova’yı önceden uyardığı ölçüde karışıklık ortaya çıktı. Pentagon açık bir uyarı vermediğini söyledi. ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Huntsman bir videoda şunları söyledi: “Harekete geçmeden önce, ABD Rusya’yı” herhangi bir Rus ya da sivil zayiatın tehlikesini “azaltma amaçlıyordu.

Rusya, Suriye’nin çeşitli bölgelerinde, hükümet karşıtı isyancılara karşı yaptığı uzun savaşta Esad’ı desteklemek için hava savunmalarını da içeren askeri güçlere sahip.

Esad, kimyasal silah kullandığını reddediyor ve Trump yönetimi, müttefik füzelerin saldırısına neden olan şeyin sert kanıtını sunmuyor: Douma’da 7 Nisan’da Sivillere yönelik bir klor gazı saldırısı. ABD, sarin gazının da şüpheli olduğunu söylüyor. Kullanılmış.

Pentagon sözcüsü Dana W. White, grevlerin “her hedefi başarıyla vurduğunu” söyledi. Ordu üç hedef olduğunu söyledi: Şam bölgesinde Barzah kimyasal silahlar araştırma ve geliştirme alanı, Homs yakınlarında bir kimyasal silah depolama tesisi ve ikinci hedeften bir kaç kilometre uzaklıkta bir kimyasal silah “sığınak”.

Her ne kadar yetkililer, tek hedefin Esad’ın kimyasal silah kabiliyeti olduğunu söylediyse de, sivillere kimyasal silah düşürdüğü iddia edilen helikopterler de dahil olmak üzere hava kuvvetleri kurtuldu. Pentagon, bir yıl önce ABD’nin bir askeri eyleminde sarin gazı saldırısına tepki olarak, Suriye hava kuvvetlerinin yaklaşık yüzde 20’sini ele geçirdiğini söyledi.

Cuma günü Beyaz Saray’dan televizyonda verdiği konuşmasında Trump, ABD’nin kendi halkını uluslararası yasaklı kimyasal silahlarla öldürme modelini sona erdirene kadar Esad’ın ekonomik, diplomatik ve askeri baskısını sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.

Bu, askeri grevlerin devam edeceği anlamına gelmedi. Aslında, Genelkurmay Başkanı’nın Genel Müdürü Joseph Dunford, ek bir saldırı planlanmadığını söyledi.

Trump’ın “Görev Tamamlandı” iddiasını sorduğunda White, üç Suriye kimyasal silah sahasının başarılı bir şekilde hedeflenmesine işaret ettiğini belirtti. Sonra ne olacağını, Esad’a ve onun Rus ve İran müttefikleri olduğunu söyledi.

Haley, “Fox News Sunday” ve CBS “” The Nation “adlı filmde yer aldı.

Bu yazı yorumlara kapalı.